Ο φοβερός και τρομερός Σέιν Λάρκιν πέτυχε 40 πόντους με 10/15 τρίποντα κι η πρωτοπόρος της Euroleague, Εφές αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε με 91-79 στην Πόλη.

Στην 28η αγωνιστική της Euroleague κι ενώ προερχόταν από την ήττα στο Τελ Αβίβ, μετά από 11 σερί νίκες, η Εφές ήταν “πεινασμένη’ και ο Σέιν Λάρκιν στη γνωστή… ημιαγρία κατάσταση που μας έχει συνηθίσει φέτος.

Σε mode MVP, ο Αμερικανός ισοφάρισε το ρεκόρ των εύστοχων τριπόντων στα 20 χρόνια της Euroleague, με 10 σε 15 προσπάθειες και τελείωσε με 40 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 44 αξιολόγηση σε 33:21 συμμετοχής!

Ο ίδιος δε ο Σέιν Λάρκιν, είχε 10/12 επί της Μπάγερν στις 29/11 και ο Άντριου Γκάουντλουκ είχε 10/13 στις 13/11/14 με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε απέναντι πάλι στην Μπάγερν!

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε, έκανε λάθη στην επίθεση, υστέρησε σε κομμάτια της άμυνας αλλά του βγήκε ο Ντουάιτ Μπάικς με 11 πόντους και 8 ασίστ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ. Με 6/8 σουτ και 2/2 βολές, προηγήθηκε με 17-11 μετά από 4:45 αγώνα κι αποκάλυψη τον Ντουάιτ Μπάικς που είχε ήδη τρεις πόντους και άλλες τόσες ασίστ (από τις 7 του Ολυμπιακού).

Τα συνεχόμενα λάθη όμως, σε επιπόλαιες πάσες, αφύπνισαν την Εφές και κυρίως της έδωσαν τη δυνατότητα να βρει ανοιχτό γήπεδο.

Βούτυρο στο ψωμί παικτών με το ταλέντο του Σέιν Λάρκιν ή του Βασίλιε Μίτσιτς. Μαζί πέτυχαν και τους 14 πόντους από το 14-2 επιμέρους σκορ που ακολούθησε του προβαδίσματος που είχε ο Ολυμπιακός!

Δείτε το τρίποντο του Μίτσιτς με το οποίο έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους, όσοι κι οι δικοί του μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα:

Η πρωτοπόρος της EuroLeague βρήκε ρυθμό, και τους δύο γκαρντ πλαισίωσαν ο Πλάις με τον Ντάνστον που πέτυχαν μαζί 22 πόντους στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μέχρι και 15 πόντους πίσω, 49-34 αλλά ο Μπάικς (5 ασίστ και 8 πόντοι) με τον Οκτάβιους Έλις (10π.) και τον Πρίντεζη (9π.) του έδωσαν λύσεις στην επίθεση και δεν επέτρεψαν στη διαφορά να εκτιναχθεί!

Δείτε μια από τις πέντε ασίστ που είχε ο Ντουάιτ Μπάκς στο πρώτο μέρος, με τον Έλις να πετυχαίνει δύο από τους 10 πόντους του σε αυτό το διάστημα

Σκεφτείτε μάλιστα ότι ο Ολυμπιακός έχασε τις μισές από τις 12 βολές που εκτέλεσε στο 20άλεπτο, έκανε 7 περισσότερα λάθη από την Εφές (11-4) και η διαφορά των δέκα πόντων, έμοιαζε πολύ μικρή, δεδομένης της ποιότητας της ομάδας του Αταμάν που είχε βρει το γνώριμό της ρυθμό.

Οι λύσεις του Ολυμπιακού στην επίθεση λιγόστεψαν στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της Εφές έκανε αποτελεσματική δουλειά και τον κράτησε σε μόλις 14 πόντους.

Έναν λιγότερο πέτυχε… μόνος του στο ίδιο διάστημα ο Σέιν Λάρκιν! Άρχισε την τρίτη περίοδο με 3/3 τρίποντα για το 63-46 στο 24:45 και πέτυχε στο 10άλεπτο 4/5 (7/11 έως τα 30:00) έχοντας απολογισμό 27 πόντους ήδη, σε 23:57 συμμετοχής.

Δείτε ένα από τα τρίποντά του στην τρίτη περίοδο στο παρακάτω video:

Δικαίως ο κόσμος στις εξέδρες φώναζε ρυθμικά MVP-MVP για τον απόλυτο πρωταγωνιστή της φετινής Euroleague!

Ο Σάσα Βεζένκοφ μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Μπράντον Πολ, προσπάθησαν να βάλουν ξανά την ομάδα τους στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός άρχισε με 7-0 την τελευταία περίοδο και μείωσε στους οκτώ πόντους, 74-66 με 6:30 για το τέλος.

Ο Σέιν Λάρκιν πέτυχε άλλα δύο τρίποντα για να προσφέρει ασφάλεια στην ομάδα του και να μετατρέψει σε απόλυτα προσωπικό ρεσιτάλ το ματς με τους 40 πόντους του, στο τελικό 91-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79