Σβεντ
Ο Σβεντ

Σε έναν κρίσιμο αγώνα για τη μάχη της οκτάδας, ο οποίος έλαβε χώρα στη Μόσχα, η Χίμκι (13-15) επικράτησε με 82-68 της Φενέρμπαχτσε (13-15) και την προσπέρασε στη βαθμολογία, αφού κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο (89-76)!

Πλέον η Χίμκι είναι 7η και η Φενέρ 8η (στην ισοβαθμία), μια νίκη πίσω από τον 6ο Παναθηναϊκό (14-14)!

Χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα και Τζέιμς Νάναλι αγωνίστηκε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ενώ ο Ρίμας Κουρτινάιτις δεν είχε στη διάθεσή του τον Τζέρεμι Έβανς.

Μετά το αρχικό προβάδισμα της Φενέρ (5-8), οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ της “ARENA MYTISHCHI” και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 26-18, κάνοντας ένα επιμέρους 21-10, με τους Αλεξέι Σβεντ και Γιάνις Τίμα να εκτελούν από το τρίποντο.

Χίμκι-Φενέρμπαχτσε, Σβεντ
Ο Αλεξέι Σβεντ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χτυπώντας μέσα στο… ζωγραφιστό με τους Ζόφρι Λοβέρν, Γιαν Βέσελι και βελτιώνοντας την περιφερειακή τους άμυνα. Αποτέλεσμα το… εύθραυστο 41-40 του ημιχρόνου, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σβεντ στην εκπνοή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι τους 10 πόντους (64-54 στο 30′) χάρη στους Σβεντ, Γιόνας Γερέμπκο και Ντέβιν Μπούκερ.

Με νέο ξέσπασμα από Σβεντ και Γερέμπκο, η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (74-57 στο 33′) και πλέον οι δύο ομάδες είχαν στο μυαλό τους τη διαφορά (η Φενέρ είχε επικρατήσει με 89-76 στον πρώτο γύρο).

Χίμκι-Φενέρμπαχτσε, Λοβέρν
Ο Λοβέρν

Μετά από τάιμ-άουτ του Ομπράντοβιτς, η Φενέρ έκανε ένα γρήγορο 0-5 (74-62 στο 34′) και μετά από τάιμ-άουτ του Κουρτινάιτις, η Χίμκι απάντησε με ένα 4-0 (78-62 στο 37′).

Δείτε ένα τρομερό κάρφωμα του Κάλινιτς:

Η Φενέρ ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (78-65 στο 39′), ο Γερέμπκο έκανε το 80-65 στα 36 δευτερόλεπτα, ο Ντε Κολό είχε 2/2 βολές στα 26” (80-67), η Χίμκι έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Κάλινιτς κέρδισε φάουλ και έβαλε 1/2 βολές στα 22” (80-68), ο Ρόμπινσον πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για το 82-68 στα 13”, ο Ντε Κολό αστόχησε στην εκπνοή και οι γηπεδούχοι πήραν και τη διαφορά!

Χίμκι-Φενέρμπαχτσε, Βέστερμαν
Ο Βέστερμαν

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σβεντ, Γερέμπκο και Μπούκερ, ενώ από τους ηττημένους, από τους οποίους έλειψε η δημιουργία και το σκοράρισμα του Σλούκα, διασώθηκαν οι Ντίξον και Λοβέρν.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-40, 64-54, 82-68

Τα highlights της αναμέτρησης:

“Βόμβα” Μίτσοβ και… έμφραγμα η Βαλένθια στο άδειο La Fonteta! (vid)

Ο Πασκουάλ χάλασε το πάρτι γενεθλίων του Σάρας, κι η Ζενίτ 76-75 στην παράταση! (vid)

Μια ανάσα από την Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης, 87-78 τη Βιλερμπάν (vid)

“Παράδοση” Παναθηναϊκού στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε με 97-66 στο ΟΑΚΑ (gallery)