Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε ένα τεράστιο “διπλό” στην Σλοβενία με 80-76 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, για την ένατη αγωνιστική του BCL.

Στην αρχή του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε νωθρά και έδωσε τη δυνατότητα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνα να ελέγξει τον ρυθμό.

Οι Σλοβένοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 10 στα μέσα της πρώτης περιόδου (15-5).

Ο Προμηθέας δεν αντέδρασε έμπρακτα και έδωσε την ευκαιρία στην Ολίμπια να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 22-15 και να δείχνουν ότι μπορούν να επιβληθούν.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Ολίμπια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Προμηθέα να ακολουθεί.

Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο τέλος του ημιχρόνου με τους Σλοβένους να προηγούνται με 12 (38-26).

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου ο Προμηθέας μπήκε ανανεωμένος στο παρκέ και κατάφερε να ανατρέψει τον αγώνα.

Αρχικά μείωσε τη διαφορά και τελικά πέρασε μπροστά στη λήξη της περιόδου με 60-58, χάρη σε buzzer beater του Ολεκσάντερ Λίποβι.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί με την Ολίμπια να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και να το διευρύνει.

Η πατρινή ομάδα έδειξε τον χαρακτήρα της, καθώς δεν έχασε το προβάδισμα που είχε και τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 80-76.

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας βρίσκεται στο 6-3, ενώ η Ολίμπια Λιουμπλιάνα “βυθίστηκε” ακόμα περισσότερο, στο 1-8.

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν ο Τόνι Μέιερ με 18 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Ολεκσάντερ Λίποβι, Μιχάλης Τσαϊρέλης και Τζέικ Όντουμ με 10 πόντους έκαστος.

Για την Ολίμπια Λιουμπλιάνα κορυφαίος ήταν ο Ρόκο Μπατζίμ με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Γιαν Σπαν με 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26, 58-60, 76-80

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Νικίτοβιτς): Τζόουνς 9, Μπέγκιτς 12, Μέσιτσεκ 2, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Μπατζίμ 16 (3), Σάνον 12, Ραντούλοβιτς, Σπαν 15 (3), Ρέμπετς 4, Σιμόνοβιτς 4, Καστράτι.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 4, Γκίκας 8 (2), Λίποβι 10 (2), Μέιερ 18 (3), Έλις 5, Γερομιχαλός 7, Χολ, Σανδραμάνης, Παρκς, Σαλούστρος 8 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Όντουμ 10 (1).