Την υψηλή της βαθμολογική θέση διατήρησε η Βαλένθια την Τετάρτη (23/12) αφού νίκησε με 88-82 στην Ισπανία τη Χίμκι Μόσχας στη 16η αγωνιστική της Euroleague.

H ομάδα του Πονσαρνάου έχει ρεκόρ 10-6, κι έπιασε στην τέταρτη θέση την Μπάγερν Μονάχου, που λίγο νωρίτερα έχασε στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 74-73.

Οι Ισπανοί ήταν σταθερά καλύτεροι από τους Ρώσους, είχαν διαρκώς προβάδισμα το οποίο έφτασε στους 20 πόντους, 51-31, νωρίς στην τρίτη περίοδο, αλλά στα 15 τελευταία λεπτά δεν ένιωθαν απολύτως ασφαλείς.

Διότι η Χίμκι Μόσχας μείωσε γρήγορα τη διαφορά στους 3, 55-52, κι έμεινε κοντά σχεδόν μέχρι τέλους.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον ήταν ο παίκτης-εγγύηση για τη Βαλένθια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Είχε συνολικά, 16 πόντους, 9 ασίστ κι όλες τις αποφάσεις που βοήθησαν τη Βαλένθια να βρει ξανά ρυθμό όταν η Χίμκι έφτασε σε απόσταση ενός με δύο σουτ.

Παρά τα 4/17 τρίποντα, η Βαλένθια είχε 67,4% με 29/43 δίποντα και 18/18 βολές, επιβεβαίωσε τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στη Euroleague στο συντελεστή ασίστ για λάθη, με 25-15αν και στο πρώτο μέρος (σκορ 45-29) είχε 16-7 κι είδε τον Ντέρικ Γουίλιαμς να έχει 15 πόντους.

Η Χίμκι Μόσχας γνώρισε την όγδοη σερί ήττα της, είναι τελευταία με 2-14, συνέχισε να έχει αγώνες με πιο πολλά τρίποντα (33) από δίποντα (29) και κάποια στιγμή το… ανέκδοτο πρέπει να τελειώσει!

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν πρώτος σκόρερ της με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-29, 59-52, 88-82