Η καλή Μπασκόνια εμφανίστηκε ξανά μετά από τρεις σερί ήττες και νίκησε με 84-79 την Αρμάνι στο Μιλάνο την Τετάρτη (23/12) για τη 16η αγωνιστική της Euroleague!

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν προβάδισμα για 39,9 λεπτά αφού το Μιλάνο προηγήθηκε μια φορά, πολύ νωρίς στην αρχή του αγώνα και κυριάρχησαν, σχεδόν μέχρι τέλους!

Σχεδόν, γιατί με 4:31 για τη λήξη η Μπασκόνια έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της υπέρ της διαφοράς με 16 πόντους, 79-63, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μείωσε στο καλάθι, 79-81 με 16-2 επιμέρους σκορ και 30 δευτερόλεπτα για το τέλος!

Το καλάθι και φάουλ του Πιέρια Χένρι για το 84-79 λύτρωσε την ομάδα του Ιβάνοβιτς ενώ στο τέλος, ο Τόνιε Τζεκίρι σταμάτησε με block τον Ντιλέινι!

Η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-8, ενώ το Μιλάνο έπεσε στο 9-6.

Πέντε παίκτες της Μπασκόνια είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζεκίρι (κεντρική φωτογραφία) να κάνει double double με 12-12 σε πόντους ριμπάουντ.

Ο Χένρι είχε 15 πόντους, 8 ασίστ αλλά και 7 λάθη για τους Βάσκους, 16 πόντους ο Ζόραν Ντράγκιτς και 11 ο Γκιεντράιτις.

Για την Αρμάνι, ο Πάντερ πέτυχε 15, 12 ο Ντιλέινι και 11 ο Ντατόμε.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-45, 57-63 79-84