Η Σερβία νίκησε με 89-78 το Ισραήλ κι βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρώτη θέση στον Δ’ όμιλο του Eurobasket 2022.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν καταλυτικός με 29 πόντους, με 10/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, συν 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα πριν φύγει με 5 φάουλ από τον αγώνα.

Η Σερβία είχε κάνει τη μισή δουλειά στο ημίχρονο με το 50-38 με τον Γιόκιτς να έχει σε 14 λεπτά συμμετοχής στο ημίχρονο, 20 πόντους, με 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 5/5 βολές.

Στους 19 πόντους έφτασε ο Βασίλιε Μίτσιτς, ενώ 10 είχε ο Κάλινιτς.

Για το Ισραήλ, ο Γιαμ Μαντάρ πέτυχε 20 πόντους, στους 14 έφτασε ο Άβντιγια και τους 11 ο Σόρκιν.

Οι Σέρβοι τελειώνουν την Πέμπτη την Α’ φάση με την Πολωνία στον αγώνα που θα κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ το Ισραήλ παίζει με την Τσεχία που “καίγεται” για τη νίκη.

Ο 4ος του συγκεκριμένου ομίλου, θα είναι ο πρώτος αντίπαλος της Ελλάδας στα νοκ άουτ, συγκεκριμένα, στη φάση των “16”.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-50, 58-65, 78-89