Μόνο με ντέρμπι ισόβαθμων ομάδων δεν έμοιαζε το ματς στο Ιβανώφειο, όπου ο Ηρακλής ήταν καταιγιστικός και νίκησε τη Λάρισα με 83-67 αφού έφτασε έως το +30!

Η ομαδα του Γιάννη Καστρίτη έβαλε τέλος στο σερί τριών ηττών κι έφτασε στο 7-10, αφήνοντας στο 6-11 τους Θεσσαλούς. Ο Βασίλης Καββαδάς (20π.) έκανε τη διαφορά, ο Όλιβερ Χάνλαν (21π.) ήταν η γνωστή σταθερή λύση, ο Ηρακλής πέτυχε 54 πόντους από το “ζωγραφιστό” και απέδειξε ότι δεν είναι ομάδα για να παλεύει για την αποφυγή υποβιβασμού, μα ομάδα, τουλάχιστον οκτάδας!

Ο προσανατολισμός του Ηρακλή φάνηκε από την αρχή του αγώνα: Βασίλης Καββαδάς και Ολιβιέρ Χάνλαν έκαναν τρία… γκολ φάουλ, στις πρώτες επιθέσεις της ομάδας τους και μονοπώλησαν τις επιθέσεις για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Για αυτό είχαν ήδη τους 19 από τους 26 πόντους του Ηρακλή στο δεκάλεπτο (26-11) όπου η Λάρισα έδωσε τεσιτάλ αστοχίας, κυρίως από τη γραμμή των βολών (3/12) αν δεχτούμε ότι τα 2/10 σουτ ήταν και προϊόν άμυνας των αποφασιστικών γηπεδούχων.

Ο Ηρακλής δεν είχε μακρινό σουτ, τελείωσε με 0/6 στο ημίχρονο, αλλά ουδόλως τον ένοιαζε! Με τέτοιον Καββαδά (14π., 6 ριμπ., 2 κοψ.) από το ημίχρονο, κρατούσε άνετα το προβάδισμα κι έφτασε στο 43-29 του ημιχρόνου. Καββαδάς και Χάνλαν είχαν 27 από τους 43 πόντους της ομάδας τους, ενώ ο Θοδωρής Ζάρας πρόσθεσε άλλους επτά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

allstarbasket.grΒάζοντας κι άλλους παίκτες στο επιθετικό του παιχνίδι, όπως τον άστοχο στο πρώτο μισό Σούλερ, ή τον Άλεξ Ντέιβις, που έοαιξε με νάρθηκα, σε αντίθεση με τον Γκάρετ που τελικά έμεινε εκτός 12άδας.

Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα, ο Ηρακλής έκανε επίδειξη ισχύος στο δεύτερο ημίχρονο. Εκτόξευσε τη διαφορά κι έφτασε στο +30, 67-37 με 2:57 για τα 30:00.

Η Λάρισα αρκέστηκε να μειώσει την έκταση της ήττας της στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλευόμενη το rotation του Ηρακλή και τη σχετιλή αμυντική του χαλάρωση μετά τη διαφορά 30 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Βαθμολογία