Τη δεύτερη άνετη νίκη της πέτυχε νωρίς τη Δευτέρα (02/09) η Ιταλία, η οποία για τον Δ’ όμιλο της Α’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικράτησε της Ανγκόλας με 92-61, σε αγώνα που τελείωσε με… κουτουλιά του Ανγκολέζου Λεονέλ Πάουλο στον Αλεσάντρο Τζεντίλε!

Στα 16 δεύτερα για το τέλος, ο Πάουλο αρπάχτηκε με τον Τζεντίλε σε ένα σκριν, κι ο Ανγκολέζος… κουτούλησε τον Ιταλό που νωρίτερα τον έσπρωξε!

O Πάουλο αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό, το ίδιο χρεώθηκε και ο Τζεντίλε και ευτυχώς δεν υπήρξε συνέχεια σε ένα ματς που είχε κριθεί από την Α’ περίοδο!

Δείτε το επεισόδιο στο παρακάτω video:

Έπειτα από το +46 (108-62) επί των Φιλιππίνων στην πρεμιέρα, η ομάδα του Μέο Σακέτι είχε εύκολο έργο απέναντι σε μια αδύναμη ομάδα, με λιγοστές λύσεις, αργά πόδια που θα περιμένει τον τελευταίο αγώνα, με τις Φιλιππίνες, μήπως διεκδικήσει κάτι περισσότερο…

Αν και λίγο νευρικοί, ειδικά από τη γραμμή των βολών, οι Ιταλοί έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για μια εύκολη νίκη, αφού προηγήθηκαν 25-11 στο δεκάλεπτο και 44-21 στο ημίχρονο, παίζοντας με σοβαρότητα στην άμυνα.

Ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 11 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ και ο Τζεφ Μπρουκς, είχαν 7 από τους 11 δικούς τους πόντους στο πρώτο μισό.

Δείτε ένα κάρφωμα του Τζεφ Μπιλίνγκα στην αρχή του αγώνα

Ο γνώριμός μας από τη θητεία του στον ΠΑΟΚ, Γιανίκ Μορέιρα (15π.-8 ριμπ.) μαζί με τον Λεονέλ Πάουλο (12π. με 4/4 σουτ, 4/5 βολές) ήταν οι μόνοι που έδειξαν κάτι διαφορετικό από την Ανγκόλα, η οποία και στην πρεμιέρα είχε συντριβεί με 59-105 από τη Σερβία.

Δείτε μια εντυπωσιακή, προσωπική φάση του Ντανίλο Γκαλινάρι με την έναρξη της τρίτης περιόδου:

Πλέον οι Ιταλοί θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στον αγώνα με τη Σερβία για την πρώτη θέση του ομίλου, την Τετάρτη, ενώ η Ανγκόλα θα παίξει με τις Φιλιππίνες πριν πάει στη Β’ φάση για τις θέσεις 17-32.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61