Αν κι έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, η Εφές νίκησε την Τετάρτη (16/4) την Μπαρτσελόνα με 75-68 στην Κωνσταντινούπολη κι έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς με 21 πόντους και επτά ασίστ ήταν ο παίκτης-ορχήστρα για την Εφές, ενώ ο Μπράιαν Ντάνστον με 11 πόντους και ένα καθοριστικό μπλοκ στα 20 δευτερόλεπτα στον Κρις Σίνγκλετον, απέτρεψε την ανατροπή της Μπαρτσελόνα.

Η Εφές, που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, βρέθηκε στο +12, 71-59 με τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Μέσα σε δύο λεπτά, όμως, η Μπαρτσελόνα έτρεξε 7-0 σερί, μείωσε σε 71-66 κι έχασε τρεις ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο καθώς οι παίκτες του Αταμάν έμοιαζαν να πανικοβλήθηκαν.

Ο Μπράιαν Ντάνστον

Όμως πρώτα ο βιαστικός Μπλάζιτς με τρίποντο στον αιφνιδιασμό κι ενώ είχε 1,5 λεπτό ακόμα και μετά ο Χάνγκα έστειλαν τα τρίποντά τους στα… σκουπίδια. Το κόψιμο του Ντάνστον στον Σίνγκλετον έβαλε τέλος στην αγωνία 14.958 θεατών στο Sinan Erdem Dome της Πόλης που ονειρεύονται να δουν την Εφές σε Final 4 για πρώτη φορά από το… 2001, επί εποχής… FIBA Suproleague!

Ο Μπράιαν Ντάνστον, μάλιστα, νωρίτερα, πέτυχε… και  τρίποντο, όταν στην τρίτη περίοδο πήρε την μπάλα στα χέρια του με πέντε δεύτερα για τη λήξη της επίθεσης!

Στους 176 αγώνες καριέρας στη Euroleague, ο Αμερικανός σέντερ είχε δοκιμάσει 12 φορές έξω από τη γραμμή και είχε βρει στόχο τις δύο, ενώ φέτος, είχε 0/2.