Με έναν απολαυστικό Νεμάνια Νέντοβιτς να σκοράρει 33 πόντους ο Παναθηναϊκός νίκησε την Τετάρτη (13/01) τη γαλλική Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 88-71 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-12, αφήνοντας την αντίπαλό του, προτελευταία, στο 5-13.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, 5 στη δεύτερη, 15 πόντους στην τρίτη και δεν σκόραρε στην τέταρτη όπου έπαιξε πολύ λίγο.

Είχε ακόμα 6 ασίστ, πέντε ριμπάουντ κι έβγαλε 40 αξιολόγηση στη δεύτερη πιο παραγωγική του βραδιά στα πράσινα, έπειτα από τους 39 που πέτυχε στο Τελ Αβίβ, όπου, όμως, ο Παναθηναϊκός είχε χάσει από τη Μακάμπι.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε 18 πόντους με 8/10 σουτ, 2/2 βολές, πήρε 8 ριμπάουντ κι έκανε 3 blocks, ενώ έδωσε και 2 ασίστ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μάλιστα η Βιλερμπάν άρχισε με προβάδισμα 17-12 πριν απαντήσει ο Παναθηναϊκός με 13-0 για να προσπεράσει 25-17.

Όμως στο ημίχρονο είχε μόλις τρεις πόντους διαφορά, 45-42 και το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Με την απουσία του τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου, η άνοδος του Μήτογλου που έδωσε τρίτο-“πόλο” στο παιχνίδι της ομάδας του Κώστα Χαραλαμπίδη, τα λίγα λάθη και η προσήλωση στην άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στους “πράσινους” να ξεφύγουν στο σκορ.

Με το καλύτερο δεκάλεπτο του Νέντοβιτς να είναι το τρίτο, με 15 πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 70-60.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, πίεσαν στην άμυνα, πάλεψαν για το ριμπάουντ, δεν άφησαν ελεύθερα σουτ και για αυτό η Βιλερμπάν τελείωσε με 5/20 τρίποντα.

Ο Νέντοβιτς δεν έπαιξε πολύ στην τελευταία περίοδο, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε 11-0 (83-65) σερί, κυρίως με τον Μήτογλου και σωστή καθοδήγηση από τον Σέλβιν Μακ και έφτασε έως το +19, 86-67 με σχεδόν 2,5 λεπτά για τη λήξη.

Το τελικό 88-71 ήταν προϊόν 23 ασίστ για 13 λάθη από τον Παναθηναϊκό, ενώ η Βιλερμπάν είχε 10 για 8.

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης δεν χρησιμοποίησε καθόλου για μια ακόμα φορά τον Μάρκους Φόστερ, ενώ δεν έπαιξε δευτερόλεπτο ο Μπεν Μπεντίλ.

Κι έχει ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η τύχη του πρώτου, αφού από αύριο ο Παναθηναϊκός αναμένεται να μπει στην εποχή του Όντεντ Κάτας, του νέου του προπονητή που κοούτσαρε απόψε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ τελευταία φορά.

Τα δεκάλεπτα:25-21, 45-42, 70-60, 88-71