Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία σημαντική νίκη με 82-80 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, στην 19η αγωνιστική της Euroleague, αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Από τη μία η Ζενίτ ήθελε να συνεχίσει την εξαιρετική της πορεία με νίκη και από την άλλη η Μπάγερν Μονάχου ζητούσε ένα θετικό αποτέλεσμα για να αφήσει πίσω της, μια και καλή την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν δεν μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία είχε σε καλό βράδυ τους Πάνγκος (17 π., 5 ασ.) και Γκουντάιτις (22 π., 6 ριμπ.) και κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ (32-40).

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με την βαυαρική ομάδα να παίζει πιο σκληρή άμυνα, αλλά και να είναι πολύ πιο ουσιαστική στην επίθεση.

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν δεν ήταν ο παίκτης που τα έκανε όλα λάθος στην αναμέτρηση με τους “ερυθρόλευκους”. Έδειξε να παίζει χωρίς άγχος, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος στο τι πρέπει να κάνει μέσα στο παρκέ και αυτό απέδωσε.

Με τον Αμερικανό να σκοράρει 17 πόντους, να μαζεύει 5 ριμπάουντ και να μοιράζει άλλες τόσες ασίστ, οι Βαυαροί είχαν και πάλι τον παίκτη που τους “έλειπε” στον προηγούμενο αγώνα, καθώς ο Σίλεϊ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε σημειώνοντας 14 πόντους, όπως και ο Ρέινολντς (15 π., 6 ριμπ.).

Το τρίρο δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-56 και στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν έκανε την τελική της… επίθεση.

Από εκεί που το παιχνίδι ήταν ισοπαλία, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβασε την απόδοσή της και τη διαφορά (65-60), αλλά η Ζενίτ αποδέιχθηκε πολύ σκληρή για να χάσει απλά το παιχνίδι. Η ρωσική ομάδα μάλιστα, πήρε το προβάδισμα με καλάθι του Ζούμπκοβ (74-75), αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με τέσσερις βολές του Λούτσιτς (78-75).

Η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους (82-77), αλλά ο Πάνγκος διαμόρφωσε το τελικό 82-80, με την Μπάγερν να αστοχεί στην τελευταία της επίθεση και τον Πασκουάλ να ορίεται στον πάγκο, ώστε να μην κάνουν φάουλ οι παίκτες του και χάσουν τη διαφορά, μιας και η Ζενίτ είχε νικήσει με 79-75, στον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80