Με τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου στη λήξη, ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε το Λαύριο με 67-65 το Σάββατο (25/01) κι αφού επέστρεψε από το -18!

Το Λαύριο ήταν καλύτερο, είχε προβάδισμα σε όλον τον αγώνα μέχρι το σουτ του Πελεκάνου, αλλά… “αυτοκτόνησε”!

Είχε 6/18 ελεύθερες βολές στην τελευταία περίοδο (13/29 συνολικά στον αγώνα) αλλά κυρίως στο τελευταίο λεπτό, είχε 2/10!!!! Επέτρεψε έτσι στον Ήφαιστο, να μειώσει τη διαφορά, να τη ροκανίσει με τα γρήγορα φάουλ και το σταμάτημα του χρόνου και να “κλέψει” στο τέλος το ματς με τη βόμβα του 38χρονου Μιχάλη Πελεκάνου!

allstarbasket.grΤο Λαύριο είχε φτάσει στο +18, 44-26 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Κουίντον Ντεκόζι ήταν εγγύηση, καθώς και ο χειρισμός της πίεσης του Ηφαίστου, αλλά στο τέλος, οι χαμένες βολές στέρησαν από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη τη νίκη!

Το Λαύριο είχε σοκάρει τον Ήφαιστο από την αρχή του αγώνα, όταν στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 19-3 με 9 πόντους του Βασίλη Μουράτου, που έκλεισε με 11 την πρώτη περίοδο.

allstarbasket.grΒέβαια ο Ήφαιστος άρχισε να σκοράρει, μείωσε στους 10 στο δεκάλεπτο, 15-25, αφού και το Λαύριο δεν μπορούσε να σουτάρει όλο το απόγευμα με 80% που άρχισε το ματς στο 19-3.

Ο Ντεκόζι συνέχισε τις υψηλές πτήσεις με τη φανέλα του Λαυρίου, που τράκαρε στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, στην καλή άμυνα των γηπεδούχων. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν μόλις… 9-11, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ημίχρονο με 8/29 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Βαθμολογία