Παιχνίδι για γερά… νεύρα στο Κλειστό της Καλλιθέας, όπου ο Κολοσσός H Hotels (6-11) άντεξε και “λύγισε” με 73-70 τον Προμηθέα (11-6). Μεγάλη νίκη για τους Ροδίτες σε ένα φινάλε με διαιτητικές αποφάσεις που αμφισβήτησαν οι Πατρινοί.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Οκτάβιους Έλις πήρε πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, ολοκληρώνοντας άδοξα, κάπως, την παρουσία του στο πρωτάθλημα προτού φορέσει τη φανέλα του Ολυμπιακού την ερχόμενη Τετάρτη (29/1).

Επιπρόσθετα, στο τελευταίο λεπτό η διαιτητική τριάδα των Πουρσανίδης Γ., Τζαφλέρης και Πουρσανίδης Κ. έδωσε τεχνική ποινή στον Κασελάκη, αλλά και στον Μάκη Γιατρά! Το σκορ ήταν 68-64 υπέρ των γηπεδούχων και έγινε 70-64 με τις βολές του Γκρίφιν για μια απόφαση που δεν μπορούσαν να… χωνέψουν και να καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι.

Παρ’ όλα αυτά, δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 70-67 με καλάθι του Αγραβάνη που ήταν ο κορυφαίος τους με 20 πόντους και 1/2 βολές του Χολ. Το σκηνικό επαναλήφθηκε, αλλά… ανάποδα, με τον Αμερικανό να γίνεται μοιραίος εξαιτίας των χαμένων βολών. Ο Λοβ πήρε την… ευθύνη και με δίποντο “σφράγισε” το τελικό 73-70 για τους Ροδίτες.

Οι ομάδες έδιναν ευκαιρίες η μία στην άλλη για να πάρουν το ματς κι ενώ στο ρολόι απέμεναν 19 δευτερόλεπτα. Οι Πατρινοί είχαν διπλή ευκαιρία να πάνε στην παράταση, όμως ο Λίποβι αστόχησε και στα δύο τρίποντα που επιχείρησε. Δεύτερη αναμέτρηση στη σειρά που κρίνεται στο φινάλε, φεύγοντας με… σκυμμένο το κεφάλι, ξανά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη απώλεσε μέσα σε 5 λεπτά τη “διψήφια” διαφορά που με κόπο “έχτιζε” στο πρώτος μέρος. Ο Κασελάκης ήταν σε πολύ καλή μέρα και ο Λίποβι με το 42-39 “έγραψε” το μεγαλύτερο προβάδισμα του Προμηθέα. Κάπου εκεί, οι Αμερικανοί των νησιωτών ανέτρεψαν την κατάσταση για το 55-52 (30′).

Η εικόνα του δεύτερου μισού και ειδικά του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου το ενδιαφέρον έκοβε… ανάσα, “σβήνει” από το μυαλό πολλών ότι στην πρώτη περίοδο οι “θαλασσί” προηγήθηκαν με 20-9 και ήλεγχαν με Αγκμπελέσε και Κρομά, κυρίως, τις τύχες ενός αγώνα που έπρεπε να πάρουν και να ανασάνουν βαθμολογικά μετά τις τελευταίες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70