Αφού την περασμένη εβδομάδα εκτέλεσε την Παρτιζάν, ο Μάρκους Χάουαρντ συνέχισε “καυτός” και με 30 πόντους, οδήγησε την Μπασκόνια σε νέα νίκη, την Τετάρτη, 92-75 επί του Ερυθρού Αστέρα στη Βιτόρια.

Ο Αμερικανός σουτέρ, απόφοιτος του Μαρκέτ, ήταν σχεδόν… δεδομένο ότι θα διαπρέψει στην Ευρώπη, όμως η εκκίνησή του στη EuroLeague, ξεπερνά -προφανώς- και τη δική του φαντασία.

Είναι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης μετά από τρεις αγώνες, αφού απόψε πέτυχε 30 πόντους στη νίκη των Βάσκων, μετά τους 33 που είχε βάλει στην άλλη σερβική ομάδα της διοργάνωσης, Παρτιζάν.

Ο Χάουαρντ είχε 2/4 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/7 βολές σε… 24:27 κι η Μπασκόνια διεύρυνε πλέον σε τρεις αγώνες το αήττητό της στη διοργάνωση!

Σε διάστημα δε οκτώ λεπτών στη β΄περίοδο, πέτυχε 19 πόντους με 4/6 τρίποντα και κράτησε την ομάδα του, τη στιγμή που οι Σέρβοι βρίσκονταν σε πολύ καλή κατάσταση κι έδειχναν έτοιμοι για τη ζημιά!

Ο Ντάριους Τόμπσον πρόσθεσε 18 πόντους για τους νικητές κι άλλους 10 πέτυχε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς.

Ο Λούκα Μίτροβιτς πέτυχε 17 πόντους για τον Ερυθρό Αστέρα που είχε κάνει καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η Μπασκόνια ανέτρεψε τα δεδομένα με εμφατικό τρόπο.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Ντόμπριτς και από 11 Μπέντιλ και Ιβάνοβιτς.

H Μπασκόνια είναι η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού, την Παρασκευή (21/09, 21:30) στη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75