Όταν οι ίδιες αμυντικές αδυναμίες έχουν βγει στην επιφάνεια επί άλλων ομάδων, όταν εμφανίζονται κόντρα στη Ρεάλ και μάλιστα μέσα στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα με 96-78 το βράδυ της Δευτέρας.

Στον πρώτο αγώνα της 26ης αγωνιστικής της Euroleague, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήλπιζε σε μια εμφάνιση που θα της επιτρέψει να έχει ελπίδες μιας μεγάλης νίκης, αλλά δεν αρκούν 15 λεπτά καλής άμυνας για να σταματήσεις μια ομάδα σαν τη Ρεάλ που ερχόταν από το εμφατικό 94-65 επί της Φενέρμπαχτσε.

Τα πρώτα 15 λεπτά ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 40 πόντους, στα τελευταία 12 άλλους 30 κι έπεσε στο 14-12, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στο 20-6.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε επτά (!) παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, Καμπάτσο και Ταβάρες ήταν διψήφιοι δεν δύο κατηγορίες και δεν νοιάστηκε για τις απουσίες των τραυματιών Ράντολφ, Γιουλ και Τέιλορ, ούτε για του Τζόρνταν Μίκι που τραυματίστηκε μόλις μετά από 2:34 στο παρκέ.

Έκανε μόλις 5 λάθη (6 είχε ο Παναθηναϊκός στην Α’ περίοδο) και παρά το μέτριο τρίποντό της (32,3%), έφτασε άνετα στη νίκη.

Ήταν η δέκατη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού από τη Ρεάλ και η ένατη σερί στη Μαδρίτη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τη γνώριμη αμυντική του αδυναμία και κυρίως την αδυναμία να προσαρμοστεί στις αμυντικές ανάγκες κάθε αγώνα και του εκάστοτε αντιπάλου, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να κάνει το γνώριμό της παιχνίδι.

Ο Ταβάρες με τον Ντεκ στο πρώτο δεκάλεπτο (27-16 το σκορ) και ο Κάρολ με τον Ρούντι Φερνάντεθ στο δεύτερο “χτυπούσαν’ από παντού την ελληνική άμυνα και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε 14 πόντους πίσω, 40-26 στα μισά της β’ περιόδου.

Με τη συνδρομή του Παπαπέτρου και παίρνοντας θάρρος, κυρίως από την επίθεση -ενώ συνήθως γίνεται το αντίστροφο- ο Παναθηναϊκός βρήκε καλές στιγμές και μείωσε τη διαφορά. Δεν έκανε λάθος στη β’ περίοδο, σε αντίθεση με τα 6 της πρώτης και είχε 5/6 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο!

Και με την άνοδο και του Τόμας μείωσε έως τους πέντε πόντους, 43-38, πριν πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -7, από το 48-41.

Παρ’ όλο που το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μακράν, το πιο πειστικό για ενδεχόμενη επιστροφή του Παναθηναϊκού, το τέλος του βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει έναν πόντο μεγαλύτερη απόσταση από ότι στο ημίχρονο (73-65).

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε 12 από τους 25 πόντους της σε αυτό το διάστημα από τη γραμμή των βολών, και το μοναδικό εύστοχο τρίποντο της “Βασίλισσας” σχεδόν στη λήξη από τον Ρούντι την έστειλε στο +8, ενώ στον αντίποδα, δεν μέτρησε -ορθά- ως εκπρόθεσμο  το εύστοχο του Τόμας που θα έστελνε πάλι τη διαφορά στους πέντε.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι πώς βρήκε ρυθμό ο Τρέι Τόμπκινς. Πέτυχε το πρώτο του καλάθι με 2:40 για τα 30:00, όταν έκανε το 66-60 και συνολικά 11 από τους 19 πόντους της Ρεάλ μέχρι το 32:49 που προηγήθηκε 83-69 με επιμέρους σκορ 19-9.

Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, βρέθηκε αντιμέτωπη με την μεγαλύτερη εις βάρος της διαφορά, 88-73, αφού ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ασταμάτητος κι έκανε double double σε πόντους και ασίστ.

Η διαφορά έφτασε στους 19, πριν “κλείσει” στο τελικό 96-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78