allstarbasket.gr

Δείτε, εδώ, το πλήρες πανόραμα (πρόγραμμα – αποτελέσματα – βαθμολογίες) των προκριματικών του EuroBasket 2021, μέσω των οποίων η Ελλάδα φιλοδοξεί να περάσει στην τελική φάση. Πρόκριση δίνουν οι τρεις πρώτες θέσεις των ομίλων. 

Η Τσεχία, η Γεωργία, η Γερμανία και η Ιταλία ως συνδιοργανωτές,  έχουν προκριθεί  και από τους ομίλους που συμμετέχουν θα προκριθούν στα τελικά οι δύο πρώτες ομάδες της κατάταξης, δίχως να ληφθεί υπόψη η θέση που θα έχουν οι διοργανωτές. 

Group A

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Ρουμανία – Ισπανία 71-84

Πολωνία – Ισραήλ 71-75

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):

Ισπανία – Πολωνία 69-80

Ισραήλ – Ρουμανία 87-63

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):

Ρουμανία – Πολωνία (27/11)

Ισραήλ – Ισπανία (27/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):

Ισπανία – Ρουμανία (30/11)

Ισραήλ – Πολωνία (30/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):

Πολωνία – Ισπανία (18/02/2021)

Ρουμανία – Ισραήλ (18/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):

Πολωνία – Ρουμανία (21/02/2021)

Ισπανία – Ισραήλ (21/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Ισραήλ 2-0

2. Πολωνία 1-1

3. Ισπανία 1-1

4. Ρουμανία 0-2

 

Group B 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Βόρεια Μακεδονία – Εσθονία 72-81

Ιταλία – Ρωσία 83-64

2η αγωνιστική (23-24/02/2020): 

Ρωσία – Βόρεια Μακεδονία 77-67

Εσθονία – Ιταλία 81-87

3η αγωνιστική (26-27/11/2020): 

Ιταλία – Βόρεια Μακεδονία (27/11)

Εσθονία – Ρωσία (27/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020): 

Ρωσία – Ιταλία (30/11)

Εσθονία – Βόρεια Μακεδονία (30/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021): 

Βόρεια Μακεδονία – Ρωσία (18/02/2021)

Ιταλία – Εσθονία (18/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021): 

Βόρεια Μακεδονία – Ιταλία (21/02/2021)

Ρωσία – Εσθονία (21/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Ιταλία 2-0

2. Εσθονία 1-1

3. Ρωσία 1-1

4. Βόρεια Μακεδονία 0-2

 

Group C

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Τσεχία – Δανία 75-71

Βέλγιο – Λιθουανία 86-65 

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Δανία – Βέλγιο 72-88

Λιθουανία – Τσεχία 97-89

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):  

Τσεχία – Βέλγιο (26/11)

Λιθουανία – Δανία (26/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020): 

Δανία – Τσεχία (29/11)

Λιθουανία – Βέλγιο (29/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):  

Βέλγιο – Δανία (19/02/2021)

Τσεχία – Λιθουανία (19/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Βέλγιο – Τσεχία (22/02/2021)

Δανία – Λιθουανία (22/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Βέλγιο 2-0

2. Λιθουανία 1-1

3. Τσεχία 1-1

4. Δανία 0-2

 

Group D 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Κροατία – Σουηδία 72-56

Τουρκία – Ολλανδία 65-72 

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Ολλανδία – Κροατία 59-69

Σουηδία – Τουρκία 87-80

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):  

Κροατία – Τουρκία (26/11)

Ολλανδία – Σουηδία (26/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):  

Σουηδία – Κροατία (29/11)

Ολλανδία – Τουρκία (29/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):  

Τουρκία – Σουηδία (19/02/2021)

Κροατία – Ολλανδία (19/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Τουρκία – Κροατία (22/02/2021)

Σουηδία – Ολλανδία (22/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Κροατία 2-0

2. Ολλανδία 1-1

3. Σουηδία 1-1

4. Τουρκία 0-2

 

Group E 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Γεωργία – Ελβετία 96-88

Φινλανδία –Σερβία 58-80

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Σερβία – Γεωργία 90-94

Ελβετία – Φινλανδία 64-69

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):  

Φινλανδία – Γεωργία (27/11)

Ελβετία – Σερβία (27/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):  

Σερβία – Φινλανδία (30/11)

Ελβετία – Γεωργία (30/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):  

Γεωργία – Σερβία (18/02/2021)

Φινλανδία – Ελβετία (18/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Γεωργία – Φινλανδία (21/02/2021)

Σερβία – Ελβετία (21/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Γεωργία 2-0

2. Σερβία 1-1

3. Φινλανδία 1-1

4. Ελβετία 0-2

 

Group F 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Ουγγαρία – Σλοβενία 77-75

Αυστρία – Ουκρανία 73-88

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Ουκρανία – Ουγγαρία 60-62

Σλοβενία – Αυστρία 85-78

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):  

Αυστρία – Ουγγαρία (27/11)

Σλοβενία – Ουκρανία (27/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):  

Ουκρανία – Αυστρία (30/11)

Σλοβενία – Ουγγαρία (30/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):  

Ουγγαρία – Ουκρανία (18/02/2021)

Αυστρία – Σλοβενία (18/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Ουγγαρία – Αυστρία (21/02/2021)

Ουκρανία – Σλοβενία (21/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Ουγγαρία 2-0

2. Ουκρανία 1-1

3. Σλοβενία 1-1

4. Αυστρία 0-2

 

Group G 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Μαυροβούνιο – Μεγάλη Βρετανία 81-74

Γερμανία – Γαλλία 83-69 

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Γαλλία – Μαυροβούνιο 85-66

Μεγάλη Βρετανία – Γερμανία 81-73

3η αγωνιστική (26-27/11/2020):  

Γερμανία – Μαυροβούνιο (26/11)

Μεγάλη Βρετανία – Γαλλία (26/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):  

Γαλλία – Γερμανία (29/11)

Μεγάλη Βρετανία – Μαυροβούνιο (29/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):  

Μαυροβούνιο – Γαλλία (19/02/2021)

Γερμανία – Μεγάλη Βρετανία (19/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Μαυροβούνιο – Γερμανία (22/02/2021)

Γαλλία – Μεγάλη Βρετανία (22/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Γερμανία 1-1

2. Γαλλία 1-1

3. Μεγάλη Βρετανία 1-1

4. Μαυροβούνιο 1-1

 

Group H 

1η αγωνιστική (20-21/02/2020):

Ελλάδα – Βουλγαρία 73-63

Λετονία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 61-62  

2η αγωνιστική (23-24/02/2020):  

Βουλγαρία – Λετονία 110-104 (β’ παρ.)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Ελλάδα 65-70

3η αγωνιστική (26-27/11/2020): 

Ελλάδα – Λετονία (26/11)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Βουλγαρία (26/11)

4η αγωνιστική (29-30/11/2020):  

Βουλγαρία – Ελλάδα (29/11)

Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Λετονία (29/11)

5η αγωνιστική (18-19/02/2021):   

Λετονία – Βουλγαρία (19/02/2021)

Ελλάδα – Βοσνία/Ερζεγοβίνη (19/02/2021)

6η αγωνιστική (21-22/02/2021):  

Λετονία – Ελλάδα (22/02/2021)

Βουλγαρία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη (22/02/2021)

 

Η κατάταξη:

  1. Ελλάδα 2-0 

2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-1

3. Βουλγαρία 1-1

4. Λετονία 0-2

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.