Με μεγάλη αμυντική προσήλωση ο Παναθηναϊκός (5-0) κράτησε χαμηλά στο σκορ το Περιστέρι (4-3), ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Κυριακής, τον οποίο νίκησε στο ΟΑΚΑ με 76-57.

Η επιστροφή του Αργύρη Πεδουλάκη και του Γιάννη Μπουρούση στο ΟΑΚΑ, ως αντίπαλοι του Παναθηναϊκού, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League κέντριζε το ενδιαφέρον του αγώνα.

Κι ήλθε η καλή παρουσία του Περιστερίου στο πρώτο μέρος, να προσδώσει επιπλέον ενδιαφέρον.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-13 στην πρώτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος από την περίμετρο με 1/8 τρίποντα.

Κι όταν βρήκε κάποιες λύσεις, το Περιστέρι έβγαλε καλά στοιχεία, έμεινε κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με 36-31.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν τελείως διαφορετικό «έργο».

Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ περισσότερο στην άμυνα, ώστε να καλύψουν την μέτρια επιθετική τους μέρα και επέφεραν καλά αποτελέσματα!

Η δημιουργία του Περιστερίου σχεδόν εκμηδενίστηκε, οι παίκτες του άρχισαν να πηγαίνουν σε ατομικές προσπάθειες και ο απολογισμός ήταν μόλις 8 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε 7/26 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο κι είδε τον Παναθηναϊκό δίχως να πετάει και… φωτιές να φτάνει τη διαφορά έως τους 22 πόντους, 76-54 λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει ο αγώνας.

Προφανώς το Περιστέρι χρειάζεται αρκετή δουλειά έπειτα από τις αλλαγές που έχει κάνει, το μαρτυρούν και τα αποτελέσματά του σε Ελλάδα και Ευρώπη…

Ο δε Παναθηναϊκός είδε τον Μπεν Μπεντίλ (κεντρική φωτογραφία) να πετυχαίνει 15 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα και τον προπονητή που του έδωσε την ευκαιρία.

Από 11 πόντους πρόσφεραν Παπαπέτρου και Νέντοβιτς, 9 ο Φόστερ και 8 ο Παπαγιάννης.

Για το Περιστέρι που είχε 13 ασίστ για 16 λάθη (που έδωσαν 25 πόντους στον Παναθηναϊκό) κανένας παίκτης (!) δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ράιαν Χάροου πέτυχε 9 κι από 8 οι ΜακΛιν, Γκρέι.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 51-39, 76-57

ΠΑΟΚ-Άρης 75-64: Ο Τσαλμπούρης “καθάρισε” στο ντεμπούτο του Λυκογιάννη