Τζέρι Σμιθ

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην έδρα του Περιστερίου Winmasters (8-5) πέτυχε ο Ήφαιστος Λήμνου (8-5), με το τελικό 75-79, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EKO Basket League.

Η ήττα στη Ρόδο από τον Κολοσσό H Hotels και η σημερινή από τον Ήφαιστο άφησε το Περιστέρι Winmasters στις 8 νίκες (8-5) μετά το τέλος του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της ΕΚΟ Basket League.

Ο Ήφαιστος μετά τις δύο διαδοχικές εντός έδρας νίκες επί του Κολοσσού H Hotels και του Ηρακλή, κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην έδρα του Περιστερίου και το έπιασε στη βαθμολογία, με ρεκόρ 8-5!

Σμιθ - Μπλέικ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, όμως στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι ξέφυγε με 9 πόντους (40-31) για να κλείσει το ημίχρονο με 40-38, μετά από ένα σερί 0-7 του Ηφαίστου.

Μορέιρα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ήφαιστος επέβαλλε το ρυθμό του, έτρεξε ένα σερί 0-10 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (55-70 στο 35′), για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 20-7 του Περιστερίου, το οποίο το έβαλε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (75-77), αλλά ο Βασιλόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της… νίκης.

Ο Ήφαιστος ήταν ψύχραιμος στις βολές (ο Γκίλμπερτ είχε 6/6 στο τέλος) και έφτασε σε ένα σπουδαίο “διπλό”.

Τσαϊρέλης, Λιτλ, Σμιθ και Έβανς ήταν οι κορυφαίοι από την ομάδα της Λήμνου, ενώ στο Περιστέρι στοίχισε η απουσία του Κίνγκσλεϊ Μόουζες.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79