Η τριπλέτα των Ρας – Χίκι – Παπαντωνίου οδήγησε τη Λάρισα (4-9) σε μια σπουδαία νίκη επί του Λαυρίου (6-7) με 98-78 στο Κλειστό της πόλης. Ξέφυγαν από τη ζώνη οι Θεσσαλοί, μόνο οι Παναθηναϊκός και ΑΕΚ είχαν πάρει το ”διπλό” στο Λαύριο.

Εξαρχής, το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έπαιξαν άμυνα και έβαλαν τις βάσεις για να πανηγυρίσουν τη δεύτερη εκτός έδρας επιτυχία μετά από τη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, κάπως, εξερχόμενοι από τα αποδυτήρια, αλλά το νερό είχε… μπει στ’ αυλάκι από τη Λάρισα που είχε σε μεγάλη μέρα το όνομα της! Ο Μπράντον Ρας πέτυχε 30 πόντους με 6/10 τρίποντα σε 36 λεπτά συμμετοχής! Ο Χίκι πρόσθεσε 21π., αναστατώνοντας την αντίπαλη άμυνα με 8/11 δίποντα. Τέλος, ο Νώντας Παπαντωνίου ήταν ο… μαέστρος, φτάνοντας σε ένα double-double με 13 πόντους και 11 ασίστ.

Ακόμα και στατιστικά, φαίνεται η υπεροχή των φιλοξενούμενων που εκτελούσαν με 60% στα δίποντα και 48% στα τρίποντα, μοιράζοντας ακόμα από 23 ασίστ. Τα λάθη ήταν 12 έναντι μόλις 8, όμως οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε καλή μέρα (το παραδέχθηκε και ο Χρήστος Σερέλης μετά) και ”κόλλησαν”, σουτάροντας συνολικά με 39% (50% διπ., 20% τριπ.).

Για τους ”κυανοκίτρινους”, ο ΝτεΚόζι σημείωσε 15 πόντους, 14π. είχε ο Άλμαν, ο Ντέιβις πέτυχε 13π. (με 6 ριμπ., 3 τάπες), ενώ οι Κουζέλογλου (+6 ριμπ.) και Ντάιμ έβαλαν από ένα… λιθαράκι, επίσης, με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98