Μεγάλη νίκη πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου (01/02) το Λαύριο που επικράτησε του Περιστερίου με 75-61 στη 18η αγωνιστική της EKO Basket League!

Προερχόμενο από το σοκ της ήττας με το τρίποντο του Πελεκάνου στη Λήμνο, αυτή τη φορά το Λαύριο θέρισε ότι έσπειρε σε όλο το ματς!

Με καλή άμυνα, πολυφωνία στο σκορ, ισορροπία στο επιθετικό του παιχνίδι εντός κι εκτός ρακέτας, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στο 9-9, απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Πήρε δε μια άτυπη ρεβάνς από το Περιστέρι για την ήττα του στον πρώτο γύρο με 62-88!

Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στην τρίτη περίοδο όταν έστειλαν τη διαφορά στους 15 πόντους, 57-42.

Με τον Ντέιβις να κάνει το καλό του διάστημα σε αυτήν την περίοδο και τον Γερομιχαλό να προσθέτει λύσεις, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πιο αποτελεσματική και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οδήγησε δε με την άμυνά της, σε λάθη το Περιστέρι.

Μόνο ο Κίνγκσλεϊ στάθηκε κάπως σε αυτήν την περίοδο για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Ο ίδιος ήταν που έβαλε ξανά το Περιστέρι στο ματς, όταν με πέντε συνεχόμενους πόντους του ροκάνισε τη διαφορά. Έφτασε μέχρι στους έξι πόντους, 64-58, όμως η απάντηση του Λαυρίου ήταν εντυπωσιακή! Σε δύο σερί επιθέσεις, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρίποντα με τους Ντεκόζι και Άλμαν και βρέθηκαν στο 70-58!

Εκεί ουσιαστικά το Λαύριο τελείωσε τον αγώνα.

Όπως αρκετές φορές φέτος, το Περιστέρι, έπειτα από ευρωπαϊκό του παιχνίδι, έβγαλε κούραση, δεν είχε πολλές λύσεις, μολονότι έχει πάγκο και με κακή απόδοση των περιφερειακών του, συν τα συνολικά, 5/25 τρίποντα δεν θα μπορούσε να νικήσει ένα τόσο δυνατό Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61