Την έβδομη νίκη της στην EKO Βasket League, πέτυχε το Σάββατο (01/02) η Λάρισα που επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 82-72 στο κλειστό Νεάπολης Λάρισας. Μάλιστα, καλού κακού, κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον Α’ γύρο με 64-68.

Η Λάρισα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μπράντον Ρας ηγήθηκε στο σκοράρισμα, καθώς μετά από τα δύο πρώτα άστοχα σουτ, είχε 3/3 και τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους.

Ασφαλώς ξεχώριζε… σαν τη μύγα μέσα στο γάλα, ενώ και ο Νώντας Παπαντωνίου, είχε σημαντική συμβολή στο ρυθμό που ήθελε ο Βαγγέλης Αγγέλου.

allstarbasket.grΟ Ιωνικός ήταν άστοχος, έκανε λάθη, αλλά στη β’ περίοδο βρήκε τον τρόπο να μπει και στην αντίπαλω ρακέτα κυρίως με τον Θωμά Κώττα.

Η Λάρισα ήταν εντυπωσιακή στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, καθώς εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους, 56-36 με 4:48 για τα 30:00. Ο Ιωνικός αντέδρασε επίσης με τρίποντα, πρόλαβε να μειώσει τη διαφορά (61-52), αλλά πλέον η ομάδα του Αγγέλου είχε βάλει κι άλλους πρωταγωνιστές στο παρκέ.

allstarbasket.grΦυσικά ο Άντονι Χίκι που πήρε προσπάθειες όταν σταμάτησε να “βομβαρδίζει” ο Ρας, αλλά και ο Γκάρετ Τζούνιορ που μαζί με τον Παπαντωνίου, συνέθεσαν μια τετράδα που μπορεί να κρατήσει τους Θεσσαλούς στην κατηγορία!