Μεγάλη νίκη-πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League πέτυχε την Τετάρτη (29/01) η ΑΕΚ μέσα στη Γερμανία με 81-70 επί της Ράστα Βέχτα!

Με ένα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ και μολονότι δεν ήταν ιδιαίτερα καλή στο δεύτερο μισό, κράτησε το προβάδισμα, δεν απειλήθηκε σοβαρά ποτέ και πέρασε στους “16”!

Μάλιστα αυτή τη στιγμή είναι δεύτερη στη βαθμολογία και με νίκη επί της Ανβίλ στο ΟΑΚΑ, τη σφραγίζει τη θέση που της δίνει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs του Basketball Champiopns League!

Η ΑΕΚ έκανε ένα… διαστημικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 51-31, έχοντας φτάσει τη διαφορά στους 28 πόντους (48-20) μετά από 17 λεπτά αγώνα!

Δεν ήταν θέμα ενός προσώπου, όσο, αποτέλεσμα καταπληκτικής δουλειάς όλων των παικτών.

Ναι μεν ο Νίκος Ζήσης ήταν ο καθοδηγητής, το μυαλό της ΑΕΚ σε κάθε στιγμή του αγώνα, ωστόσο δεν υπήρχε κάποιος που να υστέρησε.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πέτυχε 8 από τους 10 πόντους του στο ημίχρονο, στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σόκαρε τη Ράστα Βέχτα στο ξεκίνημα, με 16-5!

Ο Τζεράι Γκραντ έκανε σπουδαία δουλειά στη ρακέτα (7π.-5 ριμπ. στο 20άλεπτο) ενώ ο Τολιόπουλος πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα!

Δείτε το buzzer beater τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου στη λήξη της πρώτης περιόδου:

Η ΑΕΚ είχε 14/16 δίποντα σε αυτό το διάστημα κι αν δεν υστερούσε λίγο στην άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο, η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από τους 20, του 51-31.

Όπως ήταν λογικό, οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο.

Άλλωστε είναι καλή ομάδα, είχαν νικήσει στο ΟΑΚΑ με 79-75 και με κορυφαίο τον Τρέβις Σίμπσον προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς.

Μείωσαν μέχρι τους 13 στην τρίτη περίοδο, 45-58 στο 25:24, όμως το τρίποντο του Ζήση κι αμέσως μετά, το τρίποντο και φάουλ, από τον Χάρη Γιαννόπουλο επανέφεραν… την τάξη για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 67-49 για την ελληνική ομάδα!

Δείτε το τρίποντο και φάουλ του Γιαννόπουλου!

Η Ράστα Βέχτα ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τους 8 πόντους, 67-75 με τρία λεπτά για τη λήξη, αλλά η ελληνική ομάδα έδειξε ωριμότητα.

Δεν τούς επέτρεψε να πιστέψουν στην ανατροπή, κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη σημαντική νίκη με 81-70!

Σημαντική συνεισφορά, είχε και… το κοινό της ΑΕΚ! Αρκετοί φίλαθλοι της ΑΕΚ από πολλά μέρη της Γερμανίας, ενθάρρυναν την ομάδα τους στο κατάμεστο από 3.500 θεατές γήπεδο, στο 151ο συνεχόμενο sold out που κάνει η γερμανική ομάδα στο γήπεδό της!

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81

Ράστα Βέχτα-ΑΕΚ: Τίμησαν τη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ (pics)