Γαλατάσαραϊ

Σπουδαίες νίκες σημειώθηκαν στη δεύτερη ημέρα της τέταρτης αγωνιστικής στο Eurocup, καθώς η Γαλατάσαραϊ επικράτησε της Μπούντουτσνοστ με 84-83 στην παράταση, ενώ η Ούνικς Καζάν επιβλήθηκε της Μπανταλόνα με 86-74.

Ο Ζακ Όγκουστ (18 π., 8 ριμπ.) ήταν σε πολύ καλό βράδυ, αλλά παράλληλα έγινε και ο παίκτης που δεν μπόρεσε να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του 28 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, η Μπούντουτσνοστ με τρίποντο του Τζάστιν Κομπς, έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά και εκεί οι Μαυροβούνιοι δεν μπόρεσαν να επιβληθούν των Τούρκων.

Με το σκορ στο 82-83, ο Γκρεγκ Γουίτινγκτον έβαλε μπροστά τη Γαλατάσαραϊ με 84-83, με την Μπούντουτσνοστ να μην μπορεί να ευστοχήσει στα δύο τελευταία σουτ του αγώνα και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-44, 66-60, 76-76 (κ.α.), 84-83 (παρ.)

Εύκολη νίκη για την Ούνικς με εξαιρετικό ΜακΚόλουμ

Ούνικς

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη είχε εύκολο έργο κόντρα στην Μπανταλόνα, καθώς βρέθηκε να προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-33) και δεν δυσκολεύτηκε στο δεύτερο να επικρατήσει τελικά με 86-74.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν εξαιρετικός με 32 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 27 λεπτά αγώνα. Παράλληλα πολύ καλοί ήταν και οι Κώστας Καϊμακόγλου (12 π.), Βαγγέλης Μάντζαρης (9 π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-33, 70-53, 86-74

Εύκολα η Νταρουσάφακα την… άστοχη Μπρέσια

Η Μπρέσια τα… έσπασε, σουτάροντας με πολύ κακά ποσοστά (7/35 διπ., 5/26 τριπ, 6/8 βολές) και παρά το γεγονός ότι η Νταρουσάφακα ήταν μπροστά στο ημίχρονο με το “φτωχό” 20-28, στο δεύτερο ανέβασε κάπως την απόδοσή της και τελικά πήρε τη νίκη με 35-61.

Κορυφαίος για την τουρκική ομάδα ήταν ο Μπόνζι Κόλσον με 21 πόντους, ενώ από την ιταλική ομάδα πάλευε μόνος του ο Αγούντο Αμπάς (12 π.).

Τα δεκάλεπτα: 5-14, 20-28, 26-44, 35-61

Έμεινε κοντά στον Προμηθέα η Μονακό

Μονακό

Η Μονακό νίκησε έυκολα την Ουλμ με 82-65 και παρέμεινε κοντά στον Προμηθέα Πάτρας, μιας και οι δύο ομάδες είναι στο 3-1.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Ντίλαν Ένις με 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κίλιαν Χέιζ με 15.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35038, 56-55, 82-65

Πιο δύσκολα από το τελικό 91-81 η Τόφας τη Ρίτας

Τόφας

Η Ρίτας δυσκόλεψε την Τόφας στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δκεάλεπτο ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη.

Καλύτερος για την τουρκική ομάδα ήταν ο Ντέβιν Γουίλιαμς με 16 πόντους, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε 9. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Τερέλ Χόλογουέι με 20.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 51-47, 67-62, 91-81

Μεγάλο “διπλό” η Άρκα Γκντίνια

Η Άρκα Γκντίνια πήρε μία σπουδαία νίκη στην έδρα της Τρέντο (80-91) και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης.

Η πολωνική ομάδα είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Μπεν Εμελόγκου με 17 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ως κορυφαίο τον Τζάστιν Νοξ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-44, 57-71, 80-91

Δύσκολη νίκη για τη Ναντέρ

Η Ναντέρ επικτάτησε δύσκολα της Τσεντεβίτα-Ολίμπια με 87-93, με τον Ντάλας Μουρ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι σταμτώντας στους 25 πόντους, ενώ και ο Αϊσάια Κορνιέ είχε πολύ καλή παρουσία με 20.

Για την Τσεντεβίτα-Ολίμπια καλύτερος ήταν ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 21 πόντους, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΚιντάιρ με 19.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-52, 67-71, 87-93

Πρώτη νίκη για την Όλντενμπουργκ

Όλντενμπουργκ

Η Όλντενμπουργκ σημείωσε την πρώτη της νίκη στο φετινό Eurocup, καθώς επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα με 91-78.

Κορυφαίος για τη γερμανική ομάδα ήταν ο Μπάιντον Χομπς με 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζος Άνταμς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 46-36, 68-53, 91-78

Χθες Τρίτη (22/10) στην πρώτη μερα της 4ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Προμηθέας-Βίρτους Μπολόνια 78-69

Μακάμπι Ρισόν-Ανδόρα 67-86

Παρτιζάν-Λοκομοτίβ Κουμπάν 80-71

Βενέτσια-Λιμόζ 93-85