Γιούλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έτρεξε ένα απίστευτο σερί 31-4 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και στις αρχές του τρίτου (το 24-34 έγινε 55-38!), επικράτησε με 79-66 της Βαλένθια, έκανε το 2-0 και θέλει μια ακόμα νίκη για να βρεθεί στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος!

Στο Game 1 η “Βασίλισσα” έκανε ρεκόρ εύστοχων τριπόντων σε αγώνα playoffs της Liga Endesa με 16, στο δεύτερο παιχνίδι ευστόχησε σε 12, όμως έφτασε εύκολα στο 2-0. Το τρίτο και ίσως τελευταίο παιχνίδι, θα διεξαχθεί στην έδρα της Βαλένθια τη Δευτέρα (10/6, 22:00).

Οι “νυχτερίδες” ξέφυγαν με 14-27  και 24-34 στη δεύτερη περίοδο, όμως η πρωταθλήτρια Ισπανίας, με τον Σέρχιο Γιούλ (13π. όλους στο πρώτο ημίχρονο) να παίρνει… φωτιά, έτρεξε ένα τρομερό σερί 18-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (42-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έκανε ένα ακόμα μεγάλο σερί 13-2 (συνολικά 31-4) και εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (55-38), με αποτέλεσμα η… σεμνή τελετή να λάβει τέλος αρκετά νωρίς.