Η Μονακό ήταν ισοπεδωτική (87-64) απέναντι στην Μετροπολιτάν του Γουεμπανιάμα και έκανε το 1-0 στους τελικούς της γαλλικής λίγκας (LNB).

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν εντυπωσιακοί στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 29-6 μετέτρεψαν το εύθραυστο 23-15 (στο 10’) σε 52-21 (στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά, «παγιδεύτηκε» στην άμυνα των γηπεδούχων και έμεινε στους 8 πόντους (3/8 σουτ, 2/2 βολές), τα 7 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 27 λεπτά συμμετοχής.

Κακός ήταν και ο έτερος νεαρός αστέρας της Μετροπολιτάν, ο Μπιλάλ Κουλιμπαλί (7 πόντοι, 2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ σε 18:17), ο οποίος είναι πολύ πιθανό να γίνει λότερι πικ στο NBA Draft 2023.

Από τη Μονακό ο Τζέιμς είχε 12 πόντους και ο Ντιαλό 14 συμβάλλοντας στην άνετη επικράτηση των μονεγάσκων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 52-21, 71-37, 87-64.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόιντ 7 (1), Μοτιεγιούνας 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουαταρά 4 (1), Τζέιμς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Οκομπό 10 (2), Μπλόσομγκεϊμ 8 (1), Μακουντού 6 (7 ριμπάουντ), Κουτίρ 2, Ντιάλο 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στραζέλ 7 (1).

ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΤΑΝ (Κολέ): Κουλιμπαλί 7 (1), Γουεμπανιαμά 8 (3/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 4, Κονατέ 2, Τόμας 6, Σι 4, Χο Γιου Φατ 6, Μπεσόν 2, Τραορέ 15 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 10 (2).