Με όπλο της την άμυνα, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε 70-52 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Γερμανία και έφτασε στο 12-12.

Η ισραηλινή ομάδα, από την πλευρά της, η οποία το τελευταίο διάστημα είχε συνέλθει υποχώρησε σε 11-11, ενώ πλέον υστερεί στην ισοβαθμία με τους Βαυαρούς.

Η Μακάμπι άρχισε καλά (5-12), όμως, πολύ σύντομα εγκλωβίστηκε στην τρομερή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, οι οποίοι απάντησαν γρήγορα.

Δεν φημίζεται η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου για την καλή της απόδοση μακριά από το Τελ Αβίβ και απο τη στιγμή που τα τρίποντα δεν έμπαιναν, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά της Μπάγερν.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι περιόρισαν τον αριθμό λαθών στο β’ ημίχρονο και, αντίθετα, βελτιώθηκαν στα ποσοστά, καταγράφοντας ένα επιμέρους 19-12 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το 8-0 σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο σήμαινε ότι η Μακάμπι όδευε ολοταχώς προς την ένατη ήττα μακριά από Τελ Αβίβ, δεδομένου ότι είχε μόλις 2/16 τρίποντα και 5 ασίστ (οι γηπεδούχοι κατέγραψαν 15).

Πλουραλισμός υπήρξε στις τάξεις των γηπεδούχων, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι μόνο Κόρι Γουόλντεν ήταν διψήφιος (13 πόντοι), ενώ στην άλλη πλευρά ο Σκότι Γουίλμπεκιν έβαλε 20 πόντους, αλλά με 2/8 τρίποντα και 2 ασίστ, το πρόσημο δεν ήταν θετικό.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 49-41, 70-52