Μιλάνο-Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί ιταλικού εδάφους, επικρατώντας 71-60 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 25η στροφή της EuroLeague.

Πρωταγωνιστής ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φενέρμπαχτσε ανέβηκε στο 11-10, ενώ η προερχόμενη από πέντε σερί νίκες Αρμάνι υποχώρησε στο 15-7.

Ο ιταλικός σύλλογος μπήκε στο ματς με ένα επιμέρους 8-2, το οποίο όμως μετατράπηκε σε 2-16 υπέρ της Φενέρ.

Η τουρκική ομάδα επανήλθε με άγριες διαθέσεις για τη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +16, πατώντας και στη σπουδαία αμυντική λειτουργία (μόλις 34 πόντοι σε 20 λεπτά οι γηπεδούχοι).

Η Μιλάνο επανήλθε, πάντως, ισοφάρισε σε 43-43 και ήταν κοντά στο σκορ, ώσπου στα 02:09 πριν από τη λήξη, ο Γκούντουριτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έγραψε το 57-65.

Ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 60-67 με 45” να απομένουν, ο Γκούντουριτς απάντησε στα 22” για το 60-69 και… τέλος.

Ο Ντέβιν Μπούκερ συνέβαλε στη νίκη των φιλοξενούμενων με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα ο Μπεν Μπέντιλ σημείωσε 12 πόντους και ο Μάλκολμ Ντιλέινι άλλους 11.

Στο τέλος του αγώνα πιάστηκαν στα χέρια οι παίκτες της Αρμάνι και της Φενέρμπαχτσε, αφού ο Ντέβιν Μπούκερ δεν τήρησε το fair play.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71