Μπάγερν-Αρμάνι

Ύστερα από το σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Ζαλγκίρις, η Μπάγερν επικράτησε 83-77 της αήττητης μέχρι πρότινος Αρμάνι Μιλάνο.

Συνεπώς, μετά το πέρας έξι αγωνιστικών στη Euroleague, μόνο η Μπαρτσελόνα δεν έχει γευθεί το πικρό ποτήρι της ήττας.

Ένας Ιταλός, ο Αντρέα Τρινκιέρι, περιόρισε το πλατύ χαμόγελο ενός συμπατριώτη του, αφού ο Έτορε Μεσίνα έχασε για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση.

H Μπάγερν, από την πλευρά της, πήγε στο 2-4 με αυτή τη σπουδαία νίκη ψυχολογίας.

Ο αγώνας:

Το ξεκίνημα της Μπάγερν ήταν καλό, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο του Ντίνου Μήτογλου.

Ισορροπημένη και η δεύτερη περίοδος, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να περιορίζει τους φιλοξενούμενους στους 15 πόντους.

Τόσους έβαλε η Αρμάνι Μιλάνο και στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεπώς ήταν φανερό ότι η Μπάγερν είχε επενδύσει στην άμυνα.

Οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς και Νταρούν Χίλιαρντ πέρασαν “χτυπήματα” στο καλάθι των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πάντως είχαν επαφή με το σκορ.

Μάλιστα, με τρίποντο του Λουίτζι Ντατόμε πέρασαν μπροστά (67-66) στα 06:26 και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά.

Ακολούθησε ένα καταλυτικό 7-0 αππό την Μπάγερν, με τον Κόρεϊ Γουόλντεν να σημειώνει δύο σερί τρίποντα.

Ο σπουδαίος Μήτογλου, με τα 5/5 δίποντα και τους 13 πόντους, μείωσε σε 76-70.

Το ματς πήγε στο 78-74, όταν στα 59” ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ εκτέλεσε χωρίς την παραμικρή πίεση έξω από τα 6,75μ.

Από τη στιγμή που δεν μπήκε αυτό το τρίποντο, αλλά το επόμενο (διά χειρός Ντεσόν Τόμας στα 44”), η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77.

Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Ντάρουν Χίλιαρντ και Κόρεϊ Γουόλντεν ηγήθηκαν στο σκοράρισμα με 20, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Σπουδαία εμφάνιση και από τον Οθέλο Χάντερ με 10 ριμπάουντ και 9 πόντους.

Να σημειωθεί ότι η Μπάγερν είχε 23/24 βολές, έναντι 18/25 της Μιλάνο.

Στον αντίποδα, ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος της ιταλικής ομάδας, ενώ προσπάθησαν και οι Νικολό Μέλι (16π., 8ρ., αλλά και 4 λάθη), Λουίτζι Ντατόμε (14π.).