Άνετη νίκη για την Μπάγερν Μονάχου επί της Αρμάνι Μιλάνο με 85-79, ρεκόρ καριέρας από τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς στον τρίτο αγώνα της σειράς των playoffs της Euroleague!

Με έναν εξαιρετικό Βλάντιμιρ Λούτσιτς, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Αρμάνι, η Μπάγερν Μονάχου πήρε μεγάλη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 85-79.

Ο Σέρβος έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ και οδήγησε τους Γερμανούς στο 2-1, στην προημιτελική φάση της Euroleague.

Εξαιρετικός και ο Ζαν Σίσκο που τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 8 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Μόνο ο Μάλκολμ Ντιλέινι διασώθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με 18 πόντους, ενώ Σίλντς και Ροντρίγκεθ είχαν από 11 πόντους έκαστος, σε μία αρκετά κακή βραδιά για την ομάδα από το Μιλάνο.

Η Μπάγερν ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 7-0 ενώ η Αρμάνι απάντησε με ένα σερί 2-9 και ισοφάρισε (9-9).

Οι Γερμανοί, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κράτησαν άποντους τους αντιπάλους τους για τα τελευταία 4:23 της πρώτης περιόδου και έτσι το σκορ έφτασε στο 23-9!

Η Αρμάνι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 4-16 έφερε πολύ γρήγορα το ματς στους 2 πόντους (27-25).

Κάπου εκεί το παιχνίδι ισορρόπησε, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη Μπάγερν να προηγείται με 39-35.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί συνέχισαν να έχουν τραγικά ποσοστά στα τρίποντα και η Μπάγερν πάτησε το γκάζι.

Με ηγέτη τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς, που πέτυχε 12 από τους 27 πόντους του στην 3η περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και στους 18 (60-42, 2:50 πριν το τέλος της 3ης περιόδου).

Η Αρμάνι προσπάθησε να μαζέψει κάπως τη διαφορά με την τρίτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 64-51 υπέρ της Μπάγερν.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου ο Μάλκολμ Ντιλέινι κατάφερε να σκοράρει 7 πόντους σε 15 (!!) δευτερόλεπτα και έφερε την Αρμάνι σε απόσταση 6 πόντων (64-58), ενώ πήρε και το 5ο φάουλ του Μπάλντγουιν.

Ο Λούτσιτς όμως είχε θαυμάσια απόδοση σε επίθεση και άμυνα και με τη βοήθεια του πολύ καλού Σίσκο αλλά και του Τζόνσον κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά με το σκορ να φτάνει το 80-75 υπέρ της Μπάγερν αλλά η ψυχραιμία του Λούτσιτς στις βολές δεν επέτρεψε στην Αρμάνι να «γυρίσει» το παιχνίδι.

Το ματς τελείωσε με σκορ 85-79 και κάπως έτσι η Μπάγερν πήρε την πρώτη της νίκη στη σειρά με και τα βλέμματα πλέον είναι στραμμένα στο επόμενο παιχνίδι, και πάλι στην έδρα των Γερμανών, τη Μ. Παρασκευή (30/4).

Tα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79