Με τον Μάικ Τζέιμς να επιστρέφει με μεγάλη εμφάνιση και 28 πόντους σε 32 λεπτά η Μονακό πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο κερδίζοντας (84-81) την Μπάγερν, για την 32η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μονακό με την εντυπωσιακή εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς έχει πλέον 21-11 ρεκόρ στην διοργάνωση, ενώ οι Γερμανοί έχουν 11-21.

Εκτός του Αμερικανού γκαρντ σημαντική βοήθεια προσέφερε ο Τζόρνταν Λόιντ (14 πόντους), ενώ για την Γερμανική ομάδα εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (20 πόντους) και ο Κόρι Γουόλντεν (18 πόντους).

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μάικ Τζέιμς ηγήθηκε της Μονακό (5-11 στο 3′). Η Μπάγερν αντέδρασε (13-11 στο 5′), ενώ με ένα νέο σερί 10 αναπάντητων πόντων μετέτρεψε το 20-23 σε 30-23 ( στο 14′).

Προοδευτικά οι φιλοξενούμενοι ανέκτισαν τον έλεγχο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στην Audi Dome έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων  (40-45, 20′), με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 18 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές) στο πρώτο 20λεπτο.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με τους Λούτσιτς και Γουόλντεν πήρε το προβάδισμα (60-57, 30′). Στην τελευταία περίοδο, ο Μάικ Τζέιμς έφερε το ματς στα ίσια (60-60), ο Νικ Γουάιλερ Μπαμπ ευστόχησε (62-60), αλλά οι Μονεγάσκοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να ξεφύγουν με 8 πόντους (62-70, 34′).

Από εκείνο το σημείο παρά την προσπάθεια που έκανε η Μπάγερν δεν μπόρεσε να επιστρέψει και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84.