Αβδάλας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι με 83-69 στο “Σαλούν” του Παπάγου και κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή της ΕΣΚΑ στους Έφηβους.

Ήταν η τελευταία αγωνιστική του ομίλου των έξι κορυφαίων ομάδων και οι “πράσινοι” με τους Αλέξανδρο Σαμοντούροβ (21π., 9ρ., 4ασ.) και Νεοκλή Αβδάλα (9π., 7ασ.) στη σύνθεσή τους, κατέκτησαν το Πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ και προκρίθηκαν απευθείας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ των Πρωταθλητών ήταν ο Ανδρέας Κουστένης με 24 πόντους (8/8 βολές, 8/11 δίποντα), ενώ από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Κωνσταντίνος Ντίπτσης (22π.), Αλέξανδρος Καμπερίδης (20π., 9ρ.) και Γιάννης Μαραγκουδάκης (13π.)

Το δεύτερο Περιστέρι θα παίξει σε αγώνες με τους δεύτερους ΕΣΚΑΝΑ  και ΕΚΑΣΘ, για μια θέση στα τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-38, 62-50, 83-69.