Ο Κόρι Χίγκινς πέτυχε το νικητήριο καλάθι της Μπαρτσελόνα με μισό δευτερόλεπτο για τη λήξη, στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 της Euroleague στην Κολωνία κι υπέγραψε το 84-82 επί της Αρμάνι Μιλάνο!

Η Μπαρτσελόνα είναι στον τελικό και την Κυριακή (30/5) θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της, μετά από αυτά του 2003 και του 2010, απέναντι στην Εφές!

Ήταν ένας ακόμα δραματικός ημιτελικός που κρίθηκε στην απόλυτη λεπτομέρεια, μεταξύ δύο ομάδων που τα έδωσαν όλα, ισορρόπησαν σε τεντωμένο σκοινί για 40 λεπτά και ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο σουτ!

Νικ Καλάθης και Νίκολα Μίροτιτς ήταν κορυφαίοι, σε διάρκεια για την Μπαρτσελόνα, ενώ ο  Πάντερ προσπάθησε να στείλει την Αρμάνι στον τελικό!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Χίγκινς:

Ο απίθανος Κέβιν Πάντερ με 14 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο είχε φέρει τον αγώνα στα ίσια, 82-82 με τρίποντο, με 105 δεύτερα για τη λήξη με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να είναι ζωντανή για το θαύμα, 29 χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία, το 1992 σε Final 4.

Η Μπαρτσελόνα είχε χάσει τον κορυφαίο της παίκτη, Νικ Καλάθη (17π., 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) με διάστρεμμα όταν πάτησε στο πόδι του Χάινς με 3:22 για το τέλος και το σκορ στο 78-76, αλλά έμεινε ψύχραιμη!

Δείτε τον τραυματισμό του Νικ Καλάθη:

Ο Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε 21 πόντους με 10/13 βολές, κι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καταλανών!

Ο Κέβιν Πάντερ άλλαξε τον ρου του αγώνα στην τρίτη περίοδο με τους 11 πόντους του.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε 5/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και όχι απλά πήρε το προβάδισμα, μετά το 51-42 του ημιχρόνου για την “Μπάρτσα”,  αλλά έφυγε μέχρι και με οκτώ πόντους, 69-61 με 1:55 για τα 30′.

Δείτε την εμφάνιση του Πάντερ στην τρίτη περίοδο:

Η Μπαρτσελόνα δεινοπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο κι είναι ενδεικτικό ότι στην τρίτη περίοδο δεν σκόραρε ούτε ένα καλάθι δύο πόντων! Έχασε με 16-29 το δεκάλεπτο έχοντας 0/3 δίποντα, και σκόραρε κυρίως από τη γραμμή των βολών από όπου ήλθαν 10 από τους 16 πόντους της.

Η υπεροχή των Καταλανών, στο πρώτο μισό, ήταν πλέον παρελθόν με την ιταλική ομάδα να έχει πάρει τα ηνία.

Όμως με Μίροτιτς και Καλάθη η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κάλυψε τη διαφορά, ήταν αποτελεσματική στην άμυνα και πλέον ο αγώνας θα κρινόταν στην απόλυτη λεπτομέρεια!

Το Μιλάνο είχε την τελευταία επίθεση στο 82-82 και στα 8” ο Κέβιν Πάντερ έχασε το τρίποντο της νίκης!

Η Μπαρτσελόνα πρόλαβε να εκδηλώσει την επίθεση με την μπάλα να μένει στα χέρια του Χίγκινς μετά το ριμπάουντ και να τελειώνει το ματς με το τελέυταίο σουτ.

Στο μισό δευτερόλεπτο που έμεινε ο Ιταλοί δεν προλάβαιναν να κάνουν κάτι, κι η νίκη έμεινε στα χέρια της ομάδας του Γιασικεβίτσιους!

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 51-42, 67-71, 84-82

Πάου Γκασόλ: Το ρεκόρ και η super εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο! (vid)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Εφές 86-89: Στον τελικό η Εφές, τρεις χαμένες ευκαιρίες από την ΤΣΣΚΑ (pics)

Euroleague: Το πανόραμα των playoffs και το Final 4