Στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό της Euroleague στην ιστορία της προκρίθηκε την Παρασκευή (28/5) η Εφές που νίκησε σε έναν δραματικό ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-86!

Η τελετή… παράδοσης-παραλαβής από την ΤΣΣΚΑ, τελευταία πρωταθλήτρια Ευρώπης, στον τελικό με την Εφές το 2019, δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση για την τουρκική ομάδα, που στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά!

Για την ακρίβεια, το προκάλεσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη η οποία αφού βρέθηκε να χάνει με 21 πόντους (60-39) αποφάσισε να αλλάξει το χαρακτήρα της, να παίξει δυναμικά κι έφτασε τρεις φορές σε απόσταση νίκης, χάρη στους Κλάιμπερν-Χάκετ!

Ο Γουίλ Κλάιμπερν (26p.) και ο Νταρούν Χίλιαρντ αστόχησαν στις τρεις ευκαιρίες νίκες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από τα 6,75μ. όπου έπασχε σχεδόν σε όλον τον αγώνα η ομάδα τους!

Πρώτα ο Κλάιμπερν, χάνει το τρίποντο στο 86-87, η ΤΣΣΚΑ παίρνει επιθετικό ριμπάουντ και μολονότι είχε χρόνο, ο Χίλιαρντ των 0 πόντων με 0/4 σουτ, έκανε airball από τα 6,75 πετώντας στα σκουπίδια την επίθεση!

Ο Λάρκιν με 1/2 βολές έκανε το 88-86 για την Εφές στα 7,8 δεύτερα για το τέλος. Ο Ιτούδης σχεδίασε το τάιμ άουτ, ο Κλάιμπερν βρήκε ελεύθερο τρίποντο αλλά πάλι, η μπάλα βρήκε σίδερο κι η ΤΣΣΚΑ έχασε την ευκαιρία να γράψει ιστορία!

Η Εφές έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στα πρώτα 23 λεπτά του αγώνα που προηγήθηκε με 60-39!

Άρχισε με 25-15 τρίποντα με 5/6 τρίποντα, 3/3 εξ αυτών, από τα χέρια του Ροντρίγκ Μπομπουά.

Δείτε τα τρία τρίποντα του Ροντρίγκ Μπομπουά στο πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού:

Ο Γουίλ Κλάιμπερν κράτησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε μια σχετική επαφή με την αντίπαλό της, αλλά και πάλι το ημίχρονο ήταν στο +12, 49-37 για την Εφές.

Δείτε το καλάθι του Γουίλ Κλάιμπερν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου:

Ο Ίφε Λούντμπεργκ άλλαξε το ρυθμό και το χαρακτήρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τρίτη περίοδο όπου πέτυχε 12 πόντους. Συμπαρέσυρε την ομάδα του και η ΤΣΣΚΑ έδειξε σφυγμό!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς (25π.) έπαιξε σε mode MVP όσο έμεινε στο παρκέ, πριν οι καλές άμυνες του Ντάνιελ Χάκετ (17π.) τον θέσουν ξαφνικά εκτός αγώνα, με 5 φάουλ, με επιθετικό φάουλ τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Χάκετ ήταν καταλύτης στην αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ στην τελευταία περίοδο, μαζί φυσικά με τον Κλάιμπερν και τη συνδρομή του Βάνια Ουκχόφ, που πέτυχε 8 πόντους!

Για πρώτη φορά η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων με 6:43 για τη λήξη (75-66) και μολονότι ο Λούντμπεργκ έφυγε με 5 φάουλ σε μόλις 13:33 συμμετοχής (με 15 πόντους!) η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να μειώνει.

Έφτασε στον πόντο 86-87 με 1:08 για το τέλος, αλλά τα τρία σερί άστοχα τρίποντα των Κλάιμπερν-Χίλιαρντ στις ισάριθμες τελευταίες επιθέσεις της δεν της επέτρεψαν να ολοκληρώσει το απίθανο come back!

Ο Σερτάτς Σανλί με 19 πόντους ήταν δεύτερος σκόρερ της Εφές, με σημαντική συμβολή στα 3/4 του αγώνα.

Στους 11 έφτασε ο Λάρκιν με 7 στη 2η περίοδο κι άλλους 4 στην τελευταία μεταξύ των οποίων τις 2/4 βολές στο τέλος, από το 86-87 στο 86-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

Euroleague: Το πανόραμα των playoffs και το Final 4