Σανλί

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κυριάρχησε (91-69) της Ζαλγκίρις κάνοντας το 1-0 στο δρόμο για το Final-4 της EuroLeague.

Με τους Νίκολα Μίροτιτς και Σερτάτς Σανλί η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο παρκέ, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να είναι ανταγωνιστική.

Οι «μπλαουγκράνα» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα (13-4 στο 6’) με τον Νίκολα Μίροτιτς να σηκώνει το επιθετικό βάρος. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε στο +12 (25-13), με τη Ζάλγκιρις να είναι άστοχη (είχε 4/14 σουτ εντός παιδιάς και 3 λάθη).

Ο Κάζις Μακσβίτις έκανε ότι μπορούσε, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η διαφορά ανέβηκε στο +16 (37-21 στο 16′). Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +17 (48-31) και τους Νίκολα Μίροτιτς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Σερτάτς Σανλί (10 πόντοι με 4/5 σουτ) να είναι εξαιρετικοί, ενώ η Ζάλγκιρις είχε το «φτωχό» 1/8 τρίποντα και μόλις 1 ασίστ!

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, αφού η Μπαρτσελόνα κράτησε μια διαφορά ασφαλείας (66-53 στο 30’) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στην πρώτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 48-34, 66-53, 91-69.