Μπασκόνια-Μιλάνο

Την έβδομη σερί ήττα της, πριν από το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (8/12, 21:00), γνώρισε η Αρμάνι Μιλάνο (78-62 στην έδρα της Μπασκόνια).

Με αυτό το αποτέλεσμα στο παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της EuroLeague, η ιταλική ομάδα έπεσε στο 3-8, ενώ οι νικητές ανέβηκαν στο 6-5.

Κορυφαίος των Βάσκων ο Ντάριους Τόμπσον με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Ντόλτον Χομς είχε 11π.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μπράντον Ντέιβις ήταν συγκινητικός με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 33 στην αξιολόγηση, ενώ ο Ντέβον Χολ προσέθεσε 14 πόντους.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στο γεγονός ότι η Μπασκόνια κατέγραψε 13/33 δίποντα και 13/31 τρίποντα!

Η Μπασκόνια δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα για να πάρει τα ηνία από το ξεκίνημα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +15.

Το γεγονός ότι δέχθηκε 9 πόντους φανέρωνε ότι στο αμυντικό σκέλος πατούσε γερά στα πόδια της.

Η Μιλάνο δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να πάρει μεγάλη διαφορά, όμως, με εξαίρεση το 40-35 στις αρχές του β’ ημιχρόνου, δεν πλησίασε στο σκορ.

Με το σκορ στο 62-51, η Μπασκόνια έκανε σερί 6-0 και κλείδωσε τη νίκη με το πειστικότατο +17, ενώ άλλες τρεις φορές έφτασε έως το +18.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62