Τζέιμς Γουεμπ

Μετά από ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Βαλένθια (5-6) λύγισε με 100-96 την Παρτιζάν (4-7) στη Stark Arena του Βελιγραδίου για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 45 λεπτά, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά.

Ο Τζάρεντ Χάρπερ (14π., 5ασ.) έβαλε 5 κρίσιμους πόντους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, όμως ο Κέβιν Πάντερ ισοφάρισε 84-84 στα 11” με 2/2 βολές και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Βαλένθια ήταν πιο ψύχραιμη και ξεκούραστη, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 100-96.

Πρώτος σκόρερ της Βαλένθια, που αγωνίστηκε χωρίς τους Πρέπελιτς-Βαν Ρόσομ, ήταν ο Χάσιελ Ριβέρο με 22 πόντους, ο Τζέιμς Γουεμπ είχε 18 και ο Τσάβι Λόπεθ-Αροστέγκι 17.

Κορυφαίος παίκτης της Παρτιζάν, αλλά και του αγώνα, ήταν ο Ματίας Λεσόρ που μέτρησε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, 8 κερδισμένα φάουλ και 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Λεσόρ

Ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 19 πόντους, ο Τζέιμς Νάναλι 15, ο Γιαμ Μαντάρ πρόσθεσε 13, ο Ζακ ΛεΝτέι 12, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου μέτρησε 4 πόντους (2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ και 12 αξιολόγηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 (κ.α), 96-100 (παρ.)