Μπασκόνια-Εφές

Στη σκιά της σοκαριστικής είδησης που αφορά τον Πιέρια Χένρι, η Μπασκόνια δάμασε την Εφές με 114-111 στην παράταση, έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και ανέβηκαν στο 12-9, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης υπέστησαν δεύτερη διαδοχική απώλεια και έπεσαν στο 10-11.

Η Μπασκόνια νίκησε χάρη στον Ματ Κοστέλο (33π.-5), τον Ντάριους Τόμπσον (19π.-16ασ., 6ρ.), τον Μάρκους Χάουαρντ (16π.), τον Στίβεν Ίνοκ (14π.) και τον Ρόκας Γκιεντράιτις (18 ριμπάουντ-6 ασίστ).

Η Εφές αντιπαρέταξε τον Σέιν Λάρκιν (21π.-6ασ.), τον Ροντρίγκ Μπομπουά (19π.), τον Βασίλιε Μίτσιτς (19π.-5ρ.), τον Γουίλ Κλάιμπερν (16π.), τον Μπράιαν Ντάνστον (11π.-5ρ.) και τον Άντε Ζίζιτς (11π.).

Η Μπασκόνια είχε 55% στα δίποντα, 40% στα τρίποντα και 22/28 βολές, ενώ η Εφές 56% στα δίποντα, 48,5% στα τρίποντα και 17/20 βολές.

Η βασκική ομάδα είχε 16 περισσότερα ριμπάουντ (48-32), 15 παραπάνω ασίστ (31-16), 1 λιγότερο κλέψιμο και 2 περισσότερα λάθη.

Βάσει αριθμών δηλαδή θα έπρεπε να επικρατήσει πολύ πιο εύκολα, ενώ να προστεθεί ότι στα μπλοκ και τα φάουλ υπήρχε ισορροπία.

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο (29-28), στο οποίο πέραν λίγων δευτερολέπτων, η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα.

Λιγότερο εύστοχες ήταν οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν λόγο να χαμογελάσουν, χάρη στον Μπομπουά και τους 8 σερί πόντους του στο τέλος, για το 48-51 του α’ ημιχρόνου.

Με σερί 6-0, η Εφές πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (50-60) και αυτομάτως έγινε το φαβορί για το θετικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Η Μπασκόνια συνήλθε και μείωσε στον πόντο, προτού η τουρκική ομάδα κλείσει στο +7 το τρίτο δεκάλεπτο και μπει με ανεβασμένη ψυχολογία στην τελευταία περίοδο.

Η Εφές ήταν μπροστά με 10 (73-83) στα 07:20, αλλά η Μπασκόνια δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Ντάλτον Χομς στα 33” (δεν έβαλε άλλους πόντους στο ματς!) έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Μπομπουά έχασε τρίποντο στα 14”.

Η βασκική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το 43-41 στα 02:42, χάρη σε τρίποντο του Χάουαρντ (μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 1/8).

Το 106-104 έγινε 106-107, έπειτα 108-107, κατόπιν 108-111 κ.λπ. Καταλαβαίνετε τι έγινε. Κανένας δεν ήθελε να χάσει. Όλα τα μεγάλα χαρτιά βγήκαν μπροστά και πάλεψαν για την ομάδα τους. Με εξαίρεση τον Μπομπουά που είχε σιγήσει.

Στο τέλος μίλησε ο Κοστέλο για το 112-111. Ο Μπομπουά έχασε δίποντο στο τέλος. Ο Κοστέλο κέρδισε φάουλ από τον Ντάνστον και έγραψε το 114-111 στα 3”. Η Εφές έπρεπε να βάλει τρίποντο και την προσπάθεια πήρε ο Τίμπορ Πλάις, ο οποίος ανακόπηκε από τον Τόμπσον. Ένα απίστευτο ματς είχε μόλις ολοκληρωθεί!

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77, 98-98, 114-111 παρ.