Στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague παρέμεινε ο Ολυμπιακός (14-7) που νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-10) με 95-89 στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε τη 14η νίκη της στη σεζόν και έπιασε στην κορυφή τη Ρεάλ Μαδρίτης, υπερτερώντας στην ισοβαθμία, αφού έχει νικήσει δύο φορές τους Μαδριλένους.

Το κακό νέο για τους “ερυθρόλευκους” είναι ότι είδαν τον Κώστα Σλούκα να τραυματίζεται στη μέση και να αποχωρεί από τον αγώνα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο διεθνής γκαρντ θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

MVP σε ένα ακόμα ματς ήταν ο ασταμάτητος Σάσα Βεζένκοφ που μέτρησε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Τόμας Γουόκαπ (ρεκόρ καριέρας με 12 ασίστ, 9 πόντοι), Σακίλ ΜακΚίσικ (13π.), Κώστας Παπανικολάου (10π.).

Χωρίς τον καλύτερο παίκτη της (Λορένζο Μπράουν), η ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν ανταγωνιστική, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος για τους Ισραηλινούς ήταν ο Ρόμαν Σόρκιν που έκανε ρεκόρ καριέρας πετυχαίνοντας τους 17 από τους 23 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά! Είχε 9/11 δίποντα, 5/5 βολές και 33 αξιολόγηση σε 20 λεπτά!

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η Μακάμπι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά (10-21 στο 6′), όμως όταν ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, τη… στραγγάλισε!

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να οργιάζει στην επίθεση (16π. στο πρώτο ημίχρονο) και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να πετυχαίνει 10 γρήγορους πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων (51-34) κάνοντας ένα επιμέρους 41-13, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 51-36.

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι ο Κώστας Σλούκας χτύπησε στη μέση και αποχώρησε από τον αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ρόμαν Σόρκιν ήταν εντυπωσιακός από την πλευρά της Μακάμπι πετυχαίνοντας 17 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός είχε σε κακή βραδιά τον Φαλ και ήταν άστοχος στις βολές, με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να μειώσουν σε 71-64.

Η Μακάμπι μείωσε 73-69 στο 33′, όμως ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-0 για το 80-69 “καθαρίζοντας” το ματς χωρίς να… καρδιοχτυπήσει.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κάτας ήταν να μειώσει στο τελικό 95-89 και να ισοφαρίσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Στο ματς του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 90-84 στο Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89