Μπούντουτσνοστ-Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε την ήττα (90-77) στην Ποντγκόριτσα από την Μπούντουτσνοστ, αποτέλεσμα που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην έξοδο.

Στην αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική του EuroCup, ελλείψει Ντάριο Χαντ, Νίκου Γκίκα και Χάρη Γιαννόπουλου, η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική στο β’ ημίχρονο.

Επομένως, ο Προμηθέας παραμένει τελευταίος στον όμιλό του, με ρεκόρ 4-11, ενώ η Μπούντουτσνοστ είναι τρίτη με 9-6, πίσω από Γκραν Κανάρια και Βαλένθια.

Στους τρεις αγώνες που απομένουν, με Βίρτους Μπολόνια εντός, Βενέτσια εκτός και Ολίμπια-Τσεντεβίτα εντός, ο αχαϊκός σύλλογος θέλει μόνο νίκες για να ελπίζει σε πρόκριση.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Τζεράι Γκραντ έβαλε τους 6 από τους 12 πρώτους πόντους του Προμηθέα και ο Πέταρ Πόποβιτς τους 7 από τους 13 της Μπούντουτσνοστ.

Το 13-14 μετατράπηκε σε 24-14 για την ομάδα από το Μαυροβούνιο, η οποία έκλεισε στο +10 την πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, ο Μιχάιλο Άντριτς έβαλε 5 πόντους και μείωσε στους 4, αλλά η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα, με τον Τζάστιν Κομπς να πετυχαίνει 6 σερί πόντους.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με την Μπούντουτσνοστ να καταγράφει 4-0 και τον Προμηθέα να απαντά με δικό του 11-0, ισοφαρίζοντας σε 50-50.

Στα τελευταία 3:13 της τρίτης περιόδου, το επιμέρους σκορ ήταν 8-2, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεκινήσουν την τέταρτη στο +10.

Η Μπούντουτσνοστ είχε σταθερά προβάδισμα ασφαλείας, που δεν χάθηκε ούτε όταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σημείωσε τρίποντο για το 76-64.

Μέσα σε 2,5 λεπτά, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να βάλουν 9 πόντους και από τη στιγμή που δέχθηκαν μόλις 2, τα τελευταία 3,5 λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η διαφορά στα ριμπάουντ (41-25) έπαιξε ρόλο, δεδομένου ότι η Μπούντουτσνοστ πήρε 15 επιθετικά και ο Προμηθέας 18 αμυντικά!

Αν μη τι άλλο πήγε στράφι το 42% στα τρίποντα και οι 21 ασίστ (27,3% και 14 οι αντίστοιχοι αριθμοί των γηπεδούχων, που εκτέλεσαν 16 βολές έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων.

Ο Πέταρ Πόποβιτς σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ είχε 12 (συν 5 ριμπάουντ) και οι Ντένις Σίλεϊ, Γουίλι Ριντ από 11.

Στον αντίποδα, ο Τζεράι Γκραντ ήταν απελπιστικά μόνος με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τρέβις Σίμπσον έβαλε 13π. και ο Μιχάιλο Άντριτς άλλους 10.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77