Στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου στο EuroCup παρέμεινε ο Προμηθέας Πάτρας που ηττήθηκε την Τρίτη (08/02) στην Τουρκία από την Μπούρσασπορ με 87-76, για την 13η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Η ελληνική ομάδα, έπεσε στο 3-9 ρεκόρ, έναντι του 4-7 που πήγε η Μπούρσασπορ, ενώ έχασε και τη διαφορά της νίκης της στον Α’ γύρο (83-80), εφόσον προκύψει κάποια ισοβαθμία στο τέλος.

Ο Προμηθέας πλήρωσε την κακή του άμυνα, άφησε τον Άντριου Άντριους να του κάνει μεγάλη ζημιά με 24 πόντους, ενώ ο Ντέρεκ Νίνταμ είχε 14 πόντους-8 ασίστ.

Βέβαια στο τέλος τα συνεχόμενα επιθετικά φάουλ που χρεώθηκε ο Προμηθέας έπαιξαν το ρόλο τους, ειδικά όταν μείωσε στους 4, 80-76. Συνολικά έξι επιθετικά έδωσαν οι διαιτητές στους Πατρινούς, στο δεύτερο ημίχρονο προκαλώντας την οργή στις τάξεις του!

Φάνηκε άλλωστε κι από τα ελάχιστα που είπε έπειτα από τον αγώνα, ο Ηλίας Ζούρος σε έξαλλη κατάσταση!

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 19 πόντους, 16 πέτυχε ο Κέντρικ Ρέι και 12  ο Νίκος Γκίκας.

Με τη στήριξη του κοινού της, μολονότι το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο, η Μπούρσασπορ μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Πιο αποφασιστική, με πίεση στην άμυνα, ταχύτητα στην επίθεση και μετά από οκτώ λεπτά αγώνα προηγήθηκε με 18-11.

Στα 48 δευτερόλεπτα για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, τραυματίστηκε σοβαρά ο 26χρονος σέντερ της, Τολγκά Γκετίμ, που γλίστρησε και φαίνεται να υπέστη πολύ σοβαρό τραυματισμό στο αριστερό του γόνατο.

Επιστρατεύτηκε δε, φορείο για να φύγει από το παρκέ.

Η είσοδος του Μιχάιλο Άντριτς για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, της έδωσε το κάτι παραπάνω που ήθελε στην επίθεση για να “πάρει μπροστά”. Ο Σέρβος πέτυχε 7 πόντους, ο Αγραβάνης αφυπνίστηκε και σιγά-σιγά η ελληνική ομάδα άρχισε να ελέγχει τον αγώνα.

Δείτε το block του Ντάριο Χαντ στον Ντέρεκ Νίνταμ:

Όταν ήλθαν και τα τρίποντα, μετά τα 0/4 στην πρώτη περίοδο, ο Προμηθέας παγίωσε το προβάδισμά του, με 33-29, 36-32, 38-35, 42-40. Η αβλεψία στο τέλος, έφερε την Μπούρσασπορ στο +1, 44-43, με τον Άντριου Άντριους να μετρά ήδη 15 πόντους για τους γηπεδούχους.

Δείτε και μια άτυχη στιγμή του Νίκου Ρογκαβόπουλου, στο τέλος του πρώτου μέρους, όπου στην προσπάθειά του να πάρει το ριμπάουντ έβαλε… αυτοκαλάθι!

Η κακή άμυνα του Προμηθέα του στοίχησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Άφησε πάλι τους Τούρκους να τρέξουν, να βρουν εύκολες συνεργασίες, δύο με δύο, κι η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της για την τουρκική ομάδα: Στους 9 πόντους για το 57-48 και το 59-50.

Δείτε μια από τις συνεργασίες του Άντριους με τον Κεβάριους Χέιζ:

Με τον Νίκο Γκίκα να σημειώνει δύο τρίποντα, οι Αχαιοί απάντησαν με 8-0 σερί για να φτάσουν στον πόντο, 59-58.

Όμως έμειναν δίχως καλάθι στα τέσσερα επόμενα λεπτά, όπου το παιχνίδι, έγινε μεν, πιο σκληρό, όμως η ελληνική ομάδα χρεώθηκε με τρία επιθετικά φάουλ! Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 70-62.

Το ίδιο σκηνικό των φάουλ, επαναλήφθηκε και προς το τέλος του αγώνα, όταν ο Προμηθέας γύρισε από το εις βάρος του -11, 73-62, σε 80-76.

Στις επόμενες επιθέσεις της, η ελληνική ομάδα χρεώθηκε με τρία επιθετικά φάουλ και φυσικά δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Με έξι επιθετικά φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο, η ελληνική ομάδα έχει κάθε δικαίωμα να “φωνάζει” παρά τη δική της κακή απόδοση ειδικά στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 70-62, 87-76.