Μπουρζ-Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε βαριά ήττα στη Γαλλία από την Μπουρζ με 92-62, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του EuroCup.

Έπειτα από τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Βαλένθια εκτός έδρας (92-82) και Γκραν Κανάρια στο “Δ. Τόφαλος” (81-85), η αχαϊκή ομάδα αναζητούσε την πρώτη νίκη.

Εντούτοις, έχασε με κάτω τα χέρια από την Μπουρζ, στην 3η από τις 18 αγωνιστικές.

Υπενθυμίζεται ότι από τις 10 ομάδες θα προκριθούν οι 8, επομένως είναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Ο αγώνας:

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 11-9, αλλά στη συνέχεια η Μπουρζ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και δεν άργησε να προσπεράσει.

Η γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στους 50 πόντους, έναντι 36.

Έκτοτε, η διαφορά κινήθηκε πάνω από το +15 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το… απαγορευτικό για ανατροπή 67-49.

Η πλήρης κατάρρευση ήρθε από το 32′, όταν η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και έφτασε εν τέλει στο 92-62, σκορ που δεν επιτρέπει πολλά όνειρα στον Προμηθέα σε περίπτωση πιθανής ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι Πατρινοί είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κέντρικ Ρέι (18 πόντοι) που μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, η Μπουρζ, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, πήρε τα περισσότερα από τον Έρικ Μίκα των 22 πόντων και των 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62