Ζαλγκίρις Κάουνας-Παναθηναϊκός

Την όγδοη ήττα του σε εννέα εκτός έδρας αγώνες γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το βράδυ της Παρασκευής (18/01) από τη Ζαλγκίρις με 82-69 στο Κάουνας για τη 19η αγωνιστική.

Μια ήττα που ήραν προϊόν των γνωστών “ασθενειών” που κουβαλάνε φέτος οι πράσινοι και πολλές από τις οποίες φάνηκαν τόσο κραυγαλέα στην τελευταία περίοδο.

Ειδικά στην άμυνα που δέχτηκαν 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχασαν τα ριμπάουντ, δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και έδωσαν τη δυνατότητα στη Ζαλγκίρις να φτάσει σε μια νίκη, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες!

Μια νίκη που την φέρνει όμως για τα καλά στο κόλπο της οκτάδας, μαζί με τον Παναθηναϊκό (του οποίου πλέον υπερισχύει στην ισοβαθμία) και είναι ισόβαθμη με την… ανερχόμενη Μακάμπι τελ Αβίβ και τον ηττημένο του Μπασκόνια-Αρμάνι Μιλάνο που είχε τζάμπολ στις 22:00.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με κύριους εκφραστές των επιθέσεών του μέσα από τη ρακέτα τον Ντεσόν Τόμας και τον Τζέιμς Γκιστ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 9-0 της Ζαλγκίρις, έπειτα από τρία λεπτά αγώνα.

Σημαντικότερη όλων όμως, ήταν η άμυνα των παικτών του Ρικ Πιτίνο, οι οποίοι φάνηκαν προετοιμασμένοι για ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με πολλές επαφές. Ο παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-13 στο δεκάλεπτο.

Τα δύο γρήγορα τρίποντα της Ζαλγκίρις στη β’ περίοδο, της έδωσαν αυτοπεποίθηση και μετέτρεψαν τη Ζαλγκίριο Αρένα σε “ηφαίστειο”. Εκμεταλλευόμενη το “μομέντουμ” η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετέτρεψε το 16-26 του 11:38 σε 27-26 με 5 :40 για τη λήξη του ημιχρόνου.

Πάλι όμως με προσωπικές φάσεις, Γκιστ και Τόμας έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ο Παππάς πέτυχε στη συνέχεια ένα τρίποντο κι η ελληνική ομάδα επανέκτησε τα “ηνία”, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 37-33.

Ο Σον Κιλπάτρικ με 6 πόντους και ο Ντίνος Μήτογλου με άλλους 5, αλλά και 4 επιθετικά ριμπάουντ, και καλές άμυνες κυρίως στον Γιανκούνας, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πολύ κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο, έπειτα από το φοβερό ξεκίνημα της Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί άρχισαν με 13-0 σερί το δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να πετάει στα σκουπίδια το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Είχε 0/4 σουτ, 5 λάθη και είχε συμπληρώσει και τα πέντε ομαδικά φάουλ.

Εκεί ανέλαβε ο Κιλπάτρικ με τον Μήτογλου που κατόρθωσαν να ροκανίσουν το -9 και το 46-37 έγινε 52-51 με την ολοκλήρωση της Γ’ περιόδου.

Μόνο που στην τελευταία περίοδο, εμφανίστηκε ο “κακός” Παναθηναϊκός, αυτός των εκτός έδρας αγώνων που κάνει δώρα στους αντιπάλους του, κάνει λάθη, δέχεται εύκολους πάντους και χάνει τελείως την προσήλωσή του στο στόχο.

Η Ζαλγκίρις έβαλε 30 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, τους 11 από τη γραμμή των βολών, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 6/17 σουτ, πήρε μόλις πέντε ριμπάουντ κι υπέκυψε στον Άαρον Γουάιτ, τον Ντέρικ Γουόλτον και τον Νέιτ Γουόλτερς που του έκαναν όλη τη ζημιά.

Όπως και στην τρίτη περίοδο, έτσι και στην τελευταία, οι γηπεδούχοι άρχισαν με 10-2 επιμέρους (62-53 στο 32:46) και δεν άργησαν να πάνε σε διψήφια διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος και να προσπαθεί να στηριχτεί κυρίως στις ατομικές ενέργειες, πότε του Κιλπάτρικ και πότε του Τόμας.

Το τελικό 82-69 τον φέρνει σε δύσκολη βαθμολογική θέση, αλλά πολύ χειρότερους οιωνούς φέρνει το 1-8 που έχει σε εννέα εκτός έδρας αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69