Κόουλ

Η 15η της βαθμολογίας Μπούντουτσντοστ (5-14) σόκαρε στην Ποντγκόριτσα τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης (15-4), με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να έχει ένα εφιαλτικό βράδυ, αφού ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια με σκορ 73-60!

Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκαν με 7-0, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με 19-15, με 9 πόντους του Νόρις Κόουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε δύο φορές σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-17, 34-24) και το ημίχρονο έκλεισε με 36-28.

Τα χειρότερα ήρθαν για τη Ρεάλ στο τρίτο δεκάλεπτο όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (49-34), όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε ζωντανή, αφού μείωσε σε 56-48 στο 30′.

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα όμως δεν είχε σκοπό να χάσει αυτή τη μεγάλη ευκαιρία, αύξησε ξανά τη διαφορά στους 15 πόντους (73-58) για να κλείσει με μια ακόμα θριαμβευτική νίκη με 73-60!

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κότι Κλαρκ με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Γκόγκα Μπιτάτζε (13π., 10ρ.) και Νόρις Κόουλ (14π., 7ασ.).

Από το… ναυάγιο της Ρεάλ, ο μόνος που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σέρχιο Γιούλ (10π.), ο οποίος είχε όμως μόλις 2/10 σουτ…

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 56-48, 73-60