Το πιο παράδοξο στατιστικό στοιχείο του ντέρμπι ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός 76-81 ήταν το +16 που είχαν οι “ερυθρόλευκοι” στο σύστημα αξιολόγησης (95-79).

Οι “πράσινοι” επέστρεψαν από το -14, πέτυχαν 7/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και έφυγαν από το ΣΕΦ με ένα σπουδαίο διπλό ουσίας και ψυχολογίας.

Όμως αν δει κανείς τα συνολικά στατιστικά του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερα ριμπάουντ (38-33), περισσότερες τάπες (4-2), περισσότερα κερδισμένα φάουλ (26-15), περισσότερες βολές (22/28 έναντι 11/13) και καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (21/34 έναντι 20/37).

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν δύο παίκτες με νταμπλ-νταμπλ (Βεζένκοφ 19π., 10ρ. και Φαλ 17π., 11ρ.) και συγκέντρωσαν 95 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (ranking) έναντι μόλις 79 των “πρασίνων“, που όμως πανηγύρισαν τη νίκη!

Ουσιαστικά, τη διαφορά στο ντέρμπι την έκαναν τα τρίποντα της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε 0/9 σουτ από τα 6.75μ. στο τέταρτο δεκάλεπτο και 4/27 συνολικά και ο Παναθηναϊκός 7/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και 10/28 συνολικά!

Ο Ολυμπιακός είχε τη χειρότερη φετινή βραδιά του από τα 6,75μ.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν μόλις το δεύτερο της φετινής Stoiximan Basket League στο οποίο δεν νίκησε η ομάδα που είχε καλύτερο ranking. Η πρώτη φορά που έγινε αυτό ήταν στο ματς της 6ης αγωνιστικής μεταξύ του Ηρακλή και του Απόλλωνα όταν η ομάδα της Πάτρας νίκησε έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από εκείνη της Θεσσαλονίκης (84 έναντι 86).