Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο Nick Galis Hall την Κυριακή αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-70 για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

O Τζέι Ντι Νότε ήταν ο απόλυτος ηγέτης του Άρη, με 26 πόντους την κατάλληλη στιγμή στη σεζόν κι εν μέσω της αμφισβήτησής του, ενώ ο Τζος Χάγκινς ήταν ο άνθρωπος του τελευταίου δεκαλέπτου, όπου πέτυχε 10 από τους 12 πόντους.

Ο Ισμαέλ Σανογκό ήταν καθοριστικός με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά, καλύπτοντας την απουσία του φορτωμένου από νωρίς με φάουλ Γκούντγουιν, αλλά και την απουσία του τραυματία Βασίλη Καββαδά.

Για τον ΠΑΟΚ ο Τζέιλεν Χαντς είχε 17 πόντους κι από 12 Φράνκε και Ρένφρο, όμως δεν προηγήθηκε ποτέ στο σκορ, δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με τον Άρη στην αντίπαλη ρακέτα και γνώρισε την ήττα.

Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 7-6 με τον ΠΑΟΚ να υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω του +22 (88-66) από τον αγώνα του Α’ γύρου.

Ο Άρης προηγήθηκε με 7-0 στην αρχή, με 5 πόντους του Νότε που έδειξε από την αρχή ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Νωρίς-νωρίς, τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν με το τρίτο φάουλ του Σέβεζ Γκούντγουιν μετά από 3,5 λεπτά αγώνα.

Χωρίς έναν από τους σημαντικότερους παίκτες στη σεζόν, ο Άρης βρήκε στο πρόσωπο του Σανόγκο έναν σκόρερ κοντά στη ρακέτα και συντήρησε το προβάδισμά του. Με τα δύο πρώτα του καλάθια, ο Τζέιλεν Χαντς μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 20-16 στο δεκάλεπτο.

Με τους Νότε-Σανόγκο, ο Άρης ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά, 27-16 δείχνοντας να έχει επιβληθεί του αντιπάλου του και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Νότε έφτασε στους 12 πόντους, αλλά με 4:26 για το ημίχρονο χρεώθηκε με τρίτο φάουλ κι έπρεπε να ππροφυλαχθεί στον πάγκο.

Ο Χάγκινς δεν ήταν στο κλίμα του αγώνα στα 3/4 της αναμέτρησης, ο ενθουσιασμός του Μήτρου Λονγκ τον οδήγησε σε λάθος αποφάσεις κι ο ΠΑΟΚ μείωσε με τους Φράνκε, Κακλαμανάκη στο 39-38 του ημιχρόνου, χάνοντας μάλιστα κι ευκαιρία για το πρώτο του προσπέρασμα στη βραδιά.

Η μπάλα άρχισε να γίνεται πιο βαριά στο δεύτερο μισό. Οι ομάδες έδιναν έμφαση στην άμυνα, τα σφυρίγματα ήταν πολλά, όπως και τα φάουλ, ωστόσο Άρης και ΠΑΟΚ κινούνταν γύρω από το 50% ευστοχία από τη γραμμή.

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν η επιπλέον λύση που βρήκε η ομάδα του Λυκογιάννη σε αυτό το διάστημα όταν πέτυχε 8 πόντους. Μείωσε μάλιστα στον πόντο, στο 54-53 με 1:30 για τα 30′. Οι γηπεδούχοι όμως, έκλεισαν με 5-0 σερί αυτήν την περίοδο, από ένα κάρφωμα του Γκούντγουιν κι ένα απίθανο τρίποντο του Νότε στη λήξη, όπου πρόλαβε το χρονόμετρο.

Ο δε Γκούντγουιν, είχε χρεωθεί με 4ο φάουλ στην πολύ μικρή συμμετοχή του που έως εκείνο το σημείο, έφτανε, συνολικά, στα 4 λεπτά!

Το θρίλερ συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, μολονότι στην αρχή η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε με 61-54.

Το πρώτο καλάθι του Πόλεϊ στον αγώνα και οι ατομικές ενέργειες του Τζέιλεν Χαντς κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ.

Ο Τζος Χάγκινς άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να είναι σε απόσταση αναπνοής πια και κέρδισε το 5ο φάουλ του Ράιλι στα 2:44, όταν έκανε με 2/2 βολές το 70-66.

Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε στους 10 προσωπικούς πόντους στην τελευταία περίοδο (έναντι 2 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα!) κάνοντας το 74-68 με 1:12, ενώ δύο άμυνες του Σανογκό στον Μαργαρίτη είχαν αποφέρει ισάριθμα και πολύ καθοριστικά για το σημείο του αγώνα, κλεψίματα!

Ο ίδιος, ο Ιβοριανός, ανανέωσε δύο επιθέσεις για την ομάδα του στα τελευταία 45” κι ο Νότε έβαλε με μακρινό τρίποντο το κερασάκι στην τούρτα, με τον Άρη να είναι ο θριαμβευτής του ντέρμπι με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

Ο Άρης είχε 25/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/20 βολές, 20-16 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 11 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ είχε 14/30 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/22 βολές, 25-15 ριμπάουντ, 18 ασίστ και 18 λάθη.