Με την καλύτερή του εμφάνιση τα τελευταία χρόνια ο  Ολυμπιακός πέτυχε τεράστια νίκη με 96-88 εκτός έδρας επί της αήττητης μέχρι σήμερα στο σπίτι της Μπαρτσελόνα.

Το ‘λεγε την παραμονή, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, ότι πλήρης, αυτή η ομάδα μπορεί να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο και ένα 24ωρο αργότερα αποδείχθηκε με τον καλύτερο τρόπο:

Απέναντι στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στη Euroleague, πριν από το τζάμπολ, αήττητη στην έδρα της και ομάδα με την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση!

Κι όμως, ο πλήρης Ολυμπιακός της έβαλε 96 πόντους, στον αγώνα της Τρίτης (08/12) που ήταν εξ αναβολής για την 9η αγωνιστική της Euroleague!

Ο Κώστας Σλούκας έκανε double double με 15 πόντους-10 ασίστ, ο Χασάν Μάρτιν πέτυχε 17 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, 5 εκ των οποίων επιθετικά!

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ πέτυχε 16 πολύτιμους κι οικονομικούς πόντους (σε 10 προσπάθειες), κι ο Παπανικολάου 11, σε μια ομαδική προσπάθεια και συνδρομή της πλειονότητας των παικτών του Ολυμπιακού στο σπουδαίο αποτέλεσμα!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εκκίνηση… της δεκαετίας σε αγώνα, αφού προηγήθηκε με 12-0!

Η Μπαρτσελόνα σκόραρε πρώτη φορά μετά από 4:12 λεπτά αγώνα και 9 άστοχα σουτ!

Η διαφορά έφτασε πρώτα στους 14 πόντους, 18-4, και μετά στους 15, 21-6 και 26-11 με 2:37 για το δεκάλεπτο!

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 10/11 σουτ, εκ των οποίων τα 5/5 τρίποντα!

Κι ενώ πριν από το ματς, ήταν η ομάδα με το χαμηλότερο ποσοστό ευστοχίας από τα 6.75 μεταξύ των 18 της Euroleague!

H Μπαρτσελόνα, φυσικά κάποια στιγμή αντέδρασε και με αιχμή τον Μίροτιτς (8π.) μείωσε 17-26 στο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει καταπληκτικό ρυθμό στην επίθεση. Μυαλωμένο παιχνίδι, με τρέξιμο όποτε χρειαζόταν και αναζήτηση της καλύτερης λύσης με καλές αποστάσεις στο set παιχνίδι, κράτησε ψηλά τα ποσοστά του.

Και για αυτό διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το ημίχρονο μολονότι υστέρησε αμυντικά, κι απέναντι στην κορυφαία ομάδα έως τώρα στη φετινή Euroleague, είδε πότε τον Κάιλ Κούριτς (3/3 τριπ. στο 2ο δεκάλεπτο) και πότε τους Χάνγκα-Ντέιβις μα βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν.

Πολύ πιο εύκολα τουλάχιστον από ό,τι στην πρώτη περίοδο του αγώνα.

Με πολυφωνία όχι μόνο στο σκορ, αλλά σε όλα αυτά τα μικρά πράγματα που παίζουν ρόλο στο μπάσκετ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δημιούργησε πάλι τις συνθήκες για να έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση του Παλάου Μπλαουγκράνα! έφτασε δε, μέχρι το +13, 63-50 πριν κλείσει την τρίτη περίοδο με 72-63, αλλά με αυτοπεποίθηση, σιγουριά και την εικόνα της ομάδας που υπερέχει!

και το αποκορύφωμα του χαρακτήρα που έδειξε, ήλθε στη μοναδική στιγμή που η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε. Ήταν με το φόλοου του Μίροτιτς που έκανε το 77-77, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 5-0, κι όταν ο Αμπρίνες μείωσε στους 2, 82-84 στα 3 λεπτά για το τέλος, ο Χάρισον του έκανε καθοριστικό κλέψιμο για να του πάρει και αντιαθλητικό.\

Στην επιστροφή του, ο Αμερικανός έδωσε αυτές τις μικρές πινελιές που ήθελε σε τόσο κρίσιμο σημείο, μαζί με το επιθετικό φάουλ που πήρε από τον Νικ Καλάθη στα 97 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Ο Βεζένκοφ με τη βολή του Σλούκα από τεχνική ποινή στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σφράγισαν τη νίκη, κι ο εκ των κορυφαίων Χασάν Μάρτιν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το κάρφωμα στη λήξη για το 96-88!

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96