Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 74-61 την Κυριακή στο ΣΕΦ, στη 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, σπάζοντας το αήττητο των “πράσινων” και παίρνοντας το προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας.

Με 13-1 αμφότερες πλέον κι έξι αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, κι αν οι δύο “αιώνιοι” δεν κάνουν ήττα σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έκανε τη διαφορά στη Β’ και τη Δ’ περίοδο, πρώτα με την άμυνά της, μετά με τη δράση κυρίως μέσα στη ρακέτα με τη Βίτολα αλλά και τη Χριστινάκη, οι οποίες πέτυχαν από 20 πόντους.

Η Βίτολα είχε και 14 ριμπάουντ-5 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή Γ’ περίοδο με επιμέρους 24-11, κι ενώ είχε βάλει 25 πόντους σε όλο το πρώτο μισό!

Μείωσε έτσι στον πόντο, 50-49 μετά από 30 λεπτά αγώνα, μετά το 39-25 του ημιχρόνου!

Όμως οι αθλήτριες του Νίκλα άρχισαν με 8-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και το έκαναν 14-2 για το 64-51 που “τελείωσε” το παιχνίδι.

Για τις νικήτριες, η Νικολοπούλου είχε 8 πόντους, 8 ασίστ κι από 9 πόντους, Γουίλιαμς και Τόμπιν.

Η Τζόουνς πέτυχε 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό, 13 είχε η Σταμολάμπρου και 10 πόντους-16 ριμπάουντ είχε η Αλέιν.

Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στον Α’ γύρο με 56-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Τηγάνης-Τσάνταλη

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20 (2), Βίτολα 20 (2), Κολλάτου, Τόμπιν 9.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13 (3), Παυλοπούλου 7 (1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7 (1), Τζοουνς 14 (1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2.