Σε τροχιά τετράδας παρέμεινε την Κυριακή ο Μίλωνας που νίκησε στη 2η παράταση την Ελευθερούπολη με 99-84 στο κλειστό Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας στην 23η αγωνιστική της Elite League, σε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα όπου ο πρώτος από τον έβδομο έχουν διαφορά δύο νικών.

Άλλωστε και η Ελευθερούπολη (15-8) με νίκη θα έπιανε στην κορυφή τον Πανιώνιο, όμως έμεινε από δυνάμεις.

Ο Άλεν των φιλοξενούμενων ήταν πρωταγωνιστής της ανατροπής που έκαναν από το -13 για το 75-75 στο τέλος των 40′ με δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού!

Ο ίδιος αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας, ενώ με άλλα δύο δικά του τρίποντα στην Α’ παράταση, ήλθαν οι 6 πόντοι της ομάδας του.

Στο 81-81 τελείωσε η Α’ παράταση, αλλά στη 2η, ο Μίλωνας άρχισε με 10-0 με “πύργο” τον Μελισσαράτο (19π., 12 ριμπ.) και έφτασε στη νίκη, 99-84.

Η ομάδα του Καραγιάννη είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Από 22 πόντους πέτυχαν Άλεν και Γκαθράιτ για την Ελευθερούπολη και 20 ο Μαστόρος.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 48-38, 68-60, 75-75 (κ.α.), 81-81 (α’ παρ.), 99-84 (β’ παρ.)

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ιωάν.-Κωνσταντινίδου-Ρίζος

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (1), Σκορδίλης 10 (1), Πετρίδης 2, Aνέστης, Μελισσαράτος 19 (1), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 19 (3), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 13 (2).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 22 (4), Γκάθραϊτ 22 (3), Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 5 (1), Λογοθέτης 2, Μαστόρος 21 (3), Κουρτίδης 2, Τσέλλος, Καλογερίας.