O Μπράντον Πολ

Με μια επιβλητική εμφάνιση ο Ολυμπιακός φώναξε δυνατά, πώς είναι εδώ, καθώς έσπασε το αήττητο της ΤΣΣΚΑ στη Euroleague και μάλιστα μέσα στη Μόσχα, με 84-79 το βράδυ της Τετάρτης (30/10).

Με τον Μπράντον Πολ να πραγματοποιεί μια ηγετική εμφάνιση, τον Κέβιν Πάντερ να προσφέρει πολύτιμο σκορ και όλη την ομάδα να προσφέρει λύσεις σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, μπήκε ξανά στο “κάδρο” των πρωταγωνιστών της Euroleague, αφήνοντας υποσχέσεις για την μακρά διαδρομή που ακολουθεί!

Ο Ολυμπιακός πήρε λύσεις και πράγματα σχεδόν από όλους τους παίκτες τους! Όλοι έδειξαν να έχουν ξεκάθαρο ρόλο να να βοηθούν σε διάφορους τομείς! Ο Ρούμπιτ ήταν πολύτιμος με τα ριμπάουντ, όπως κι ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Τσέρι, ο Κουζμίνσκας, προσέφεραν λύσεις όταν τις ζήτησε η ομάδα τους και συνέβαλλαν στην προσπάθεια των παικτών που καθοδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη!

O Νίκολα Μιλουτίνοβ

Ο Ολυμπιακός έχτισε σιγά-σιγά και με αρκετές αλλαγές το προβάδισμά του στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στην πληθωρική εμφάνιση του Μπράντον Πολ και την αποτελεσματικότητα, πότε του Γιώργου Πρίντεζη και πότε του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Μολονότι στις αρχές της β’ περιόδου βρέθηκε με 11 πόντους πίσω στο σκορ, δεν πανικοβλήθηκε, είχε πολύ σωστές κι υπομονετικές επιλογές.

Σύμμαχός του, δε, ήταν το επιθετικό ριμπάουντ και δίχως σπατάλη επιθέσεων από την περίμετρο, ο Ολυμπιακός γύρισε από το εις βάρος του 29-18 σε 4:17 στο 31-33 με επιμέρους 2-15!

Τους εννέα από αυτούς τους πόντους, πέτυχε ο δραστήριος Πρίντεζης κι ο Κουζμίνγκας με τον Πολ κράτησαν το προβάδισμα για το 43-39 του ημιχρόνου!

O Μάικ Τζέιμς

Η ΤΣΣΚΑ είχε μοναδική σταθερή επιθετική λύση τον Μάικ Τζέιμς (13π.), ο Χίλιαρντ σκόραρε κυρίως στην αρχή του Α’ δεκαλέπτου κι έτσι ακολουθούσε στο σκορ.

Ο Μπράντον Πολ, έκανε τη φάση του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας τον κεντρικό διάδρομο και καρφώνοντας εκπληκτικά την μπάλα, με άμυνα πάνω του για το 40-39!

Δείτε την απίθανη φάση του Μπράντον Πολ στο παρακάτω video:

Με τις ίδιες αρχές στο παιχνίδι του, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Περισσότεροι γκαρντ πήραν την μπαγκέτα και ο Κέβιν Πάντερ, έδειξε το επιθετικό του ταλέντο σκοράροντας δέκα πόντους σε αυτό το διάστημα!

O Κέβιν Πάντερ

Η διαφορά ήταν ότι η μεν ΤΣΣΚΑ είχε χάσει τον Χάκετ στο ημίχρονο με σπασμούς στη μέση, κι ο Ολυμπιακός τον Παπανικολάου!

Ο Κάιλ Χάινς κράτησε την ΤΣΣΚΑ μέσα στο παιχνίδι και σε απόσταση ενός-δύο σουτ, καθώς με την εμπειρία του, πέτυχε 11 πόντους στη Γ’ περίοδο.

O Κάιλ Χάινς

Το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός παρέμενε καλύτερος. Όπως για παράδειγμα στα επιθετικά ριμπάουντ,  με τον Ρούμπιτ να κάνει θραύση (3 στο ημίχρονο κι άλλα 3 στη Γ’ περίοδο), αλλά και στον παράγοντα λάθη που ήταν ελάχιστο για τέτοιας έντασης ματς!

Ο Μπράντον Πολ έδειξε τα ηγετικά του χαρακτηριστικά και στα δύσκολα!

Όταν η μπάλα άρχισε να βαραίνει επικίνδυνα, κι η ΤΣΣΚΑ  μείωσε στο καλάθι (66-68) ο Πολ απάντησε με τρίποντο για να ξεκολλήσει την ομάδα του από τους 68 πόντους, κι αργότερα, όταν ο Χίλιαρντ μείωσε με τρίποντο στο 69-73, ο Αμερικανός πέτυχε ένα απίθανο καλάθι, πήρε και το φάουλ για το 76-69 του Ολυμπιακού με 2:13 για τη λήξη!

Ο Χίλιαρντ απάντησε με νέο τρίποντο (72-76) αλλά με 69 δεύτερα για τη λήξη, ήταν η σειρά του Βασίλη Σπανούλη να υπογράψει με τρίποντη βόμβα τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84