Τη δική τους πρεμιέρα στην Basket League 2020/21 έκαναν Παναθηναϊκός και Λάρισα στο ΟΑΚΑ την Κυριακή, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 69-60 σε έναν αγώνα… λαθών!

Αρχή της σεζόν, νέες ομάδες, συν τις όποιες απουσίες είχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έπαιξε δίχως του Νέντοβιτς-Παπαπέτρου, αλλά και τον Βουγιούκα, απέναντι σε μια μαχητική Λάρισα πέντε Αμερικανών και του Κώστα Παπαδάκη.

Όποιος περίμενε… σκορ και θέαμα στο ΟΑΚΑ, διαψεύστηκαν.

Οι ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα, τα αμερικανάκια της Λάρισας ζόρισαν αρκετά τον Παναθηναϊκό κι είναι ενδεικτικό ότι είδαμε… δύο τάιμ άουτ στο τελευταίο δίλεπτο ενός αγώνα! Υπό άλλες συνθήκες, άλλες εποχές, δεν βλέπαμε τάιμ άουτ σε -ολόκληρη- τελευταία περίοδο τέτοιου αγώνα!

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα υπέπεσε σε 20 λάθη, έναντι των 18 που έκανε εκείνη του Λίνου Γαβριήλ. Βέβαια ο Παναθηναϊκός είχε 22 ασίστ και η Λάρισα μόλις οκτώ, ενδεικτικό της λογικής που αντιμετώπισαν οι παίκτες τους τον αγώνα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε σε 19 λεπτά 22 πόντους με 9/12 προσπάθειες και 4/4 βολές, κι ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε δέκα.

Βοήθησε μάλιστα την ομάδα του να αρχίσει καλά το δεύτερο ημίχρονο μετά το εύθραυστο 31-30 των 20 πρώτων λεπτών, αφού ξέφυγε με 42-32! Βέβαια η Λάρισα επέστρεψε, 43-43 πριν ο Παναθηναϊκός πάει στο +7 για τα 30:00, με 51-44.

Δεν κινδύνευσε, κιόλας, ο Παναθηναϊκός, αφού με 73 δεύτερα για το τέλος ήταν στο +11 (66-55) όμως καλού-κακού φύλαξε τα… νώτα του όταν η Λάρισα μείωσε 66-60 στα 19 δεύτερα για το φινάλε.

Ο Σακίλ Γκούντγουιν είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Λάρισα τα 9 εκ των οποίων επιθετικά! Τα 7, τα είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο, ενώ συνολικά η Λάρισα πήρε διπλάσια επιθετικά (15-7) από τον αντίπαλό της.

Άλλους 16 πόντους πέτυχε ο Τζέρι Σμιθ και 11 ο Μπράντον Ρας για τη Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60